Reklama

Siedem pomysłów, co zrobić z plastikowych butelek

Problem zanieczyszczenia środowiska stał się niezwykle istotny. Coraz więcej osób stara się żyć zgodnie z zasadami praktyki zero waste, której celem jest minimalizowanie generowania odpadów oraz ponowne ich wykorzystanie, czyli recykling. Jednym z największych zagrożeń dla planety jest plastik, z którego powstają przedmioty jednorazowego użytku. To właśnie w plastikowych butelkach najczęściej dostępne są różne napoje i woda. Nie trzeba jednak od razu ich wyrzucać, ale warto stworzyć z nich przydatne przedmioty i piękne ozdoby. Pomysłów na wykorzystanie plastikowych butelek jest wiele. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.

Ozdobne doniczki na kwiatki

Plastikowe butelki można wykorzystać jako doniczki na kwiatki. Mogą stanowić naprawdę piękną ozdobę, jeśli odpowiednio się je udekoruje. Efektownie będą prezentować się pojemniki, którym nadamy kształt kotka czy króliczka. Wystarczy wyciąć spód butelki w taki sposób, by uzyskać uszy zwierzaka. Butelkę należy pomalować na preferowany kolor i narysować na niej oczy, pyszczek i wąsy. Butelki dobrze będą prezentować się również jako wiszące doniczki. W tym przypadku przecinamy butelkę na pół i wykorzystujemy górną część. Po bokach robimy dziurki i przeciągamy przez nie sznurek. Doniczkę można także pomalować i powiesić w wybranym miejscu. Trzecim sposobem na doniczki, jest wycięcie dziury z boku butelki i zawieszenie jej w poziomie.

Wazon z butelki

Z butelki można także zrobić piękny wazon, który będzie ozdobą salonu lub innego pomieszczenia. Do jego przygotowania potrzebujemy dodatkowo taśmy dwustronnej i paski kolorowego papieru. Butelkę oklejamy kawałkami taśmy i przyklejamy do nich ozdobny papier. Piękny wazon już gotowy.

Ozdobna butelka na środek czyszczący

Dbając o środowisko, często rezygnujemy z chemicznych środków czyszczących i przygotowujemy domowe, ekologiczne preparaty. Jeśli nie mamy pod ręką pojemnika po sprayu, możemy użyć starej, plastikowej butelki. Aby nie była nudna, warto pomalować ją na dowolny kolor. Na koniec wlewamy do niej przygotowany płyn i nakładamy zakrętkę z atomizerem.

Stempel do robienia kolorowych wzorów

Z dna butelki można zrobić idealny stempel do malowania różnorakich wzorów. Gdy butelka ma pięć wypustek, bardzo łatwo odcisnąć z niej kwiatki. Wystarczy zanurzyć dno butelki w farbie i odbić wzór na papierze. W ten sposób możemy stworzyć piękne obrazy.

Aniołki na choinkę

Ze starych butelek można stworzyć także przepiękne dekoracje na choinkę. Wystarczy wyciąć z butelki dno i przewlec przez nie sznurek. W ten sposób uzyskamy unikatowe bombki. Niezwykle proste w wykonaniu są też aniołki z butelek. Należy odciąć górę plastikowej butelki i obkleić ją ładnym materiałem, np. złotym, czerwonym czy srebrnym. Gwint butelki będzie stanowił brzuszek aniołka – można go owinąć kawałkiem ozdobnej wstążki, a z jej końców stworzyć skrzydełka. Za główkę posłuży nam mała bombka, którą należy przykleić do butelki. Na koniec wystarczy dokleić ręce i aureolę.

Pojemnik na przybory

Kolejnym patentem na wykorzystanie plastikowej butelki jest stworzenie z niej piórnika lub pojemnika na długopisy, kredki czy inne przybory. Wystarczy przeciąć butelkę na pół i nadać brzegom dowolny kształt. Pojemnik można pomalować i ozdobić w dowolny sposób. Jeśli chcemy stworzyć piórnik, do połówki butelki należy przykleić zamek błyskawiczny, a następnie drugą połówkę butelki.

Ozdobny pojemnik w kształcie jabłka

Dolną części butelki można również użyć do zrobienia dekoracyjnego pojemnika w kształcie jabłka. Wystarczy pomalować ją na czerwony kolor. Można umieścić w niej woreczek z cukierkami i zawiązać go zieloną wstążeczką, która będzie imitować liście. Taki pojemniczek ze słodkościami może być drobnym upominkiem dla dziecka lub dekoracją stołu na przyjęciu urodzinowym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama