Reklama

Jak zrobić bransoletkę z gumek?

Bransoletki z gumek recepturek to prawdziwy hit wśród dzieci i młodzieży. To wyjątkowo pomysłowy i naprawdę tani sposób na wykonanie biżuterii. Zaplatanie bransoletek z gumek pomaga rozwijać kreatywność i zdolności manualne, a dodatkowo jest to doskonały sposób na spędzenie czasu w gronie koleżanek i kolegów. W sklepie można zakupić specjalny zestaw do robienia bransoletek z gumek, zawierający krosno i szydełko. Jeśli jednak rozpoczynamy dopiero przygodę z pleceniem takiej biżuterii, warto wykorzystać prostsze sposoby. Z łatwością można to zrobić za pomocą palców lub ołówków. Jak zrobić bransoletkę z gumek? Czy takie akcesoria są bezpieczne? Sprawdźmy.

Jak zrobić bransoletkę z gumek na palcach?

Aby wykonać piękną, kolorową bransoletkę, potrzebujemy jedynie małych gumek recepturek w przynajmniej dwóch różnych barwach. Gumki wystarczy zaplatać na palach. Jak to zrobić? Najpierw należy nałożyć jedną gumkę na palec wskazujący, następnie skręcić ją i nałożyć na palec środkowy (tak, by powstała ósemka). Następnie nakładamy dwie gumki, których nie skręcamy. Teraz należy przełożyć dolną pętelkę przez palec wskazujący i puścić między palcami. Czynność powtarzamy z pętelką na palcu środkowym. Nakładamy następną gumkę i ponownie przeciągamy przez palce gumeczkę znajdującą się na samym dole. Kroki należy powtarzać, aż uzyska się odpowiednią długość. Na koniec wystarczy połączyć ze sobą dwa końce bransoletki zaciskiem S.

Jak zrobić bransoletkę z gumek na ołówkach?

Jeszcze prostszym sposobem jest zrobienie bransoletki na ołówkach. Zasada jest ta sama, należy nałożyć gumkę na jeden z ołówków, zakręcić ją i zaczepić na drugi. Po nałożeniu dwóch gumek przeciągamy dolną z jednej i drugiej strony, tak aby znalazła się pomiędzy ołówkami. Powtarzamy czynność do uzyskania interesującej nas długości. Z takich gumeczek można zarówno zrobić bransoletkę, pierścionek, jak i naszyjnik. Gdy opanujemy wykonanie takiej bransoletki na palcach lub na ołówkach, można sięgnąć po specjalny zestaw z krosnem i szydełkami. Umożliwia on tworzenie bransoletek w różnych wzorach i kombinacjach.

Czy bransoletki z gumek są szkodliwe?

Kilka lat temu pojawił się doniesienia, że gumki, z których dzieci robią bransoletki, są szkodliwe dla zdrowia. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2014 roku przebadał 10 partii popularnych gumek do wyplatania bransoletek. Osiem z nich pochodziło ze sklepów na terenie całego kraju, natomiast dwie zostały zatrzymane na granicy przez służby celne. W gumkach ze sklepu nie wykryto żadnych niebezpiecznych substancji. Natomiast w przypadku partii zatrzymanych na granicy, gdzie badano zestaw gumek i zawieszek, wykryto niebezpieczne ftalany. Ich nadmiar prowadzi do zaburzeń hormonalnych u dzieci, a nawet bezpłodności. Należy zwrócić uwagę, że takie zabawki z przekroczonymi normami niebezpiecznych substancji nie są dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Natomiast gumki, które posiadają oznaczenia dotyczące bezpieczeństwa produktu i certyfikaty CE, nie są szkodliwe. Warto więc zwrócić uwagę przy zakupie, by posiadały taki certyfikat.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama