Reklama

Jak odnowić stare krzesło?

Chcesz odnowić stare krzesła, ale zupełnie nie wiesz, jak się za to zabrać? Spokojnie, nie jest to tak trudne, jakby się mogło wydawać. Poza tym, odnawianie mebli to wielka frajda i przyjemność, która pozwoli nam się rozerwać i rozluźnić, a przy okazji może stać się naszą pasją. Podpowiadamy, jak odświeżyć stare krzesło krok po kroku.

Reklama

Rozkręcanie i naprawianie krzesła

Odnawianie krzesła zaczynamy od jego rozkręcenia. Łatwiej je wyczyścimy, oszlifujemy i pomalujemy. Pomoże nam w tym wkrętarka i śrubokręty. Gdy krzesło zostało już rozłożone na części pierwsze, należy sprawdzić, czy każda z nich jest w dobrym stanie. Po rozkręceniu możemy naprawić elementy zepsute.

Usuwanie lakieru

Jeśli krzesło pokryte jest farbą lub lakierem, należy zmyć je za pomocą odpowiedniego preparatu. Zniszczone powłoki mebli usuniemy również za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Podczas usuwania wierzchniej warstwy z krzesła, warto sprawdzić, czy nie w nim pinezek, gwoździ lub zszywaczy. Mogą uszkodzić one szlifierkę lub inne sprzęty i narzędzia, których używamy do odnawiania mebli.

Szlifowanie

Po usunięciu lakieru lub zdartej powłoki na krześle, zabieramy się za dokładne oszlifowanie jego powierzchni. Dzięki temu łatwiej nałożymy na nią farbę. Pomogą nam w tym wspomniane już szlifierka i papier ścierny. Jeśli nie opanowaliśmy obsługi szlifierki, lepiej zrobić to za pomocą papieru ściernego.

Nakładanie politury lub bejcy

Jeżeli powierzchnia krzesła jest już gładka, należy zabezpieczyć ją odpowiednim specyfikiem. Najtrwalsza jest politura, jednak musimy wiedzieć, że czas jej schnięcia wynosi około dwóch dni. Politurę najlepiej nanieść za pomocą pakuły, którą zrobimy z bawełnianej szmatki oraz waty. Jeśli zależy nam na czasie, wybierzmy bejcę lub wosk. Pamiętajmy, żeby przed malowaniem dokładnie zabezpieczyć miejsce, w którym odnawiamy krzesło.

Malowanie i ozdabianie

Gdy substancja ochronna zaschnie na powierzchni naszego krzesła, możemy przystąpić do jego malowania. Jeśli krzesło będzie stało w domu, pokryjmy go zwykłą farbą do drewna. W przypadku odnawiania krzeseł ogrodowych potrzebna będzie farba, która chroni drewno przed deszczem i zimnem. Do pomalowanego krzesła możemy przymocować ozdobne pinezki lub naklejki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama