Reklama

Psy z włosami: Jaką rasę wybrać?

Psy z włosami to dobry wybór dla osób ceniących porządek. Gubią one znacznie mniej futra niż czworonogi z wewnętrzną warstwą sierści, a co za tym idzie, ich owłosienie nie tworzy pokrowca na dywanie, ubraniach, meblach czy tapicerce w samochodzie. Psy z włosem są także poszukiwane przez alergików. Według powszechnej opinii pupile z włosami nie wywołują kichania, kataru i innych przykrych objawów uczulenia. Czy jest tak w rzeczywistości? Jakie rasy psów z włosami wybrać? Jakie czynniki wziąć po uwagę?

Psy z włosami mają sierść

Psy z ludzkimi włosami, psy z włosami zamiast sierści — to często pojawiające się określenia w kontekście ras idealnych dla alergików. Takie psy mają być też doskonałym wyborem dla dzieci, bo nie wywołują uczuleń. Rzeczywistość jest jednak inna — psy z włosami mają sierść.

Psy, które mają włosy, odróżniają się od innych ras brakiem podszerstka, czyli wewnętrznej, niewidocznej na pierwszy rzut oka, warstwy sierści. Psy z podszerstkiem mocno linieją, a razem z włosami gubią także dużą ilość złuszczonego naskórka. Białko zawarte w naskórku, ślinie czy odchodach zwierząt jest alergenem. Im pies gubi mniej sierści, tym mniej naskórka znajduje się na meblach czy ubraniach. Tym samym, kontakt z czynnikiem powodującym uczulenie jest mniejszy. To dlatego przebywanie z psami, które mają włosy u osób o łagodnej czy umiarkowanej alergii, nie wywołuje objawów uczulenia. Jednak w razie silnej alergii, jej objawy pojawiają się nawet przy psach z włosami.

Reklama

Psy z włosami: Jaką rasę wybrać?

Wybór rasy psa powinien zależeć od wielu czynników. Począwszy od liczby domowników, przez stopień codziennej aktywności fizycznej, po ilość czasu spędzanego w domu. Niektóre czworonogi niezbyt dobrze znoszą samotność, więc będą się źle czuły w mieszkaniach zapracowanych singli. Inne cechuje duża niezależność i takie doskonale poradzą sobie, gdy nie ma właściciela w domu. Wybierając psy z włosami dla dzieci warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich temperament i średnią długość życia. Dzięki temu pociechy będą mogły bezpiecznie bawić się z pupilem i nie przeżyją traumy związanej z odejściem ukochanego pieska. Warto dowiedzieć się też, w jaki sposób pielęgnować włosy czworonogów, bo niektóre rasy wymagają codziennych zabiegów. Znaczenie może mieć także wielkość psa, nie wszystkie pupile dobrze znoszą małe przestrzenie, co należy im zrekompensować długimi spacerami. 

Małe psy z włosami

Yorkshire terrier — te psy z włosami można określić jako niezwykle aktywne, odważne i mądre. Terriery są inteligentne i szybko się uczą. To psy ruchliwe, które często szczekają, a siedzenie na kanapie nie leży w ich naturze. Rasę stworzono w XIX wieku, by polowała na myszy i szczury w domach robotników i rzemieślników. Yorki mają naturę łowcy i były używane także podczas polowań. Yorkshire to małe psy z włosami: ważą zaledwie 2–3 kilogramy i mierzą około 18–23 centymetrów wysokości. Włosy terrierów należy często myć i codziennie czesać. Psy żyją około 13–16 lat.

Shih tzu — inteligentne, ruchliwe, lojalne i małe psy z włosami. Shih tzu są towarzyskie, skore do pieszczot i zabawy. Dużo śpią w ciągu doby, ale potrzebują też długich spacerów. Ich sierść należy codziennie czesać i przycinać co 3–4 miesiące. Można też zdecydować się na mocne przycięcie sierści, by nie musieć codziennie jej szczotkować. Psy tej rasy ważą od czterech do ośmiu kilogramów, mają nie więcej niż 27 centymetrów wzrostu i żyją przeciętnie 12–17 lat.

Maltańczyk — mały, wesoły i ruchliwy, inteligentny pupil. Maltańczyki to idealne psy z włosami dla dzieci. Chętnie podejmują zabawę, ale są przy tym łagodne. Tę rasę cenili już starożytni Rzymianie, pojawiła się bowiem około 500 r. p.n.e. Bichon maltański osiąga średnio 3–4 kilogramy wagi i mierzy w kłębie około 20–23 centymetrów. Jego włosy należy czesać co kilka dni i przycinać raz na 3–4 miesiące. Przeciętny maltańczyk żyje 12–15 lat.

Charcik włoski — wesoły, przyjacielski i wyjątkowo lojalny. Przodkowie charcików towarzyszyli ludziom już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii, skąd przez Grecję dotarli do Włoch. Te czworonogi były i są psami myśliwskimi oraz wyścigowymi. Dlatego potrzebują bardzo dużo ruchu, długich i częstych spacerów. Charty szybko się nudzą i łatwo rozpraszają, toteż zapanowanie nad nimi początkowo może być wyzwaniem. Te psy z włosami nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Mają krótką i miękką sierść, którą gubią w niemal niezauważalnych ilościach. Psy osiągają wagę około 3–5 kilogramów, mierzą od 33 do 38 centymetrów i żyją 12–15 lat.

Duże psy z włosami

Basenji — to pies z włosami, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji jego sierści. Jest ona krótka i miękka, a jej wypadanie jest niemal niezauważalne. Psy mają wesołą naturę i chętnie podejmują zabawy z właścicielami, natomiast są nieufne w stosunku do obcych. Basenji nie szczeka, ale wyje. Te psy towarzyszyły już faraonom. Pierwsze przedstawienia rasy basenji datowane są na 3600 r. p.n.e. Przeciętne czworonogi ważą około 10–11 kilogramów i mierzą 40–43 centymetry wysokości. Ich średnia długość życia to 12–16 lat.

Pudel — zajmuje drugie miejsce w rankingu najinteligentniejszych psów. To rasa towarzyska i rodzinna. Pudle to aktywne psy, które brały udział w polowaniach na lądzie i w wodzie, toteż lubią i potrzebują ruchu. Cechą charakterystyczną tej rasy są kędzierzawe włosy, które mają tendencję do kołtunienia. Dlatego należy o nie dbać: często myć i wyczesywać. Właściciele, którzy nie mają do tego cierpliwości, zwykle decydują się mocno skracać włosy swoich pupili maszynkami. W przypadku obcinania nożyczkami należy robić to, co kilka miesięcy. W zależności od rasy pudle mogą mierzyć od 23 do 60 centymetrów. Miniaturowe pudle ważą około czterech kilogramów, natomiast waga pudli dużych może wynosić nawet trzydzieści kilogramów. Psy przeciętnie żyją od 12 do 15 lat.  

Bedlington terrier to lojalny pies, który dobrze będzie traktował dzieci i całą rodzinę, ale wybierze sobie jedną osobą, która będzie mu szczególnie bliska. Psy potrafią być uparte i niezależne. Sprawdzą się w roli strażników domu. Ich włosy są gęste i miękkie. Podobnie jak większość psów z włosami, ta rasa także wymaga regularnego wyczesywania i kąpieli. Strzyżenie należy przeprowadzać średnio co 2–4 miesiące. Bedlington terriery mierzą od 38 do 44 centymetrów i ważą przeciętnie między 7 a 10 kilogramów. Te duże psy z włosami żyją około 12–16 lat.

Sznaucer to duży pies z włosami, który bywa uparty, dumny i niezależny. Jednak gdy przywiąże się do właściciela, pokocha go całym sercem, wówczas bardzo źle znosi samotność. Sznaucer to dobry stróż i opiekun. Włosy tego psa wypadają rzadko. Należy je od czasu do czasu wykąpać i wyczesać. Strzyżenie zalecane jest raz na 2–4 miesiące. Psy żyją 12–15 lat, osiągają w zależności od rasy od 30 do 70 centymetrów wysokości i ważą od 5 do 48 kilogramów.

Bokser to rasa, która powstała w XIX wieku w Niemczech. Jej głównym zadaniem miało być stróżowanie i szczucie bydła. Boksery to towarzyskie, przyjacielskie psy, są wierne, opiekuńcze, spokojne i odważne. W domu zachowują się raczej cicho, ale lubią też aktywność fizyczną i zabawy. Boksery to zaradne czworonogi wykorzystywane jako psy policyjne oraz jako przewodnicy osób niewidomych. Przeciętny bokser waży 25–32 kilogramy, ma 53–63 centymetry wzrostu i żyje 10–12 lat. Ich krótka, miękka sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji. 

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama