Reklama

Psy, które nie lubią samotności. Nie zostawiaj tych ras samych w domu

Istnieje kilka ras psów, które w sposób szczególny źle znoszą samotność. Jest to kwestia nie tylko ich usposobienia, ale również rasy. Chociaż posiadanie psa to wielka przygoda i ma wiele zalet, wiąże się to również z dużą odpowiedzialnością. Jeśli dużo pracujesz i mało czasu spędzasz w domu, warto zastanowić się przed podjęciem decyzji o kupnie psa. Poniżej przedstawiamy rasy, które nie lubią samotności i nie powinny same zostawać w domu.

Dlaczego niektóre psy źle znoszą samotność

Po pierwsze psy to zwierzęta stadne. Oznacza to tyle, że każdy z nich na swój sposób źle będzie znosić samotność. Jeśli zbyt długo pozostaną same, może to dla nich oznaczać znaczne pogorszenie ich stanu psychicznego oraz spadek formy fizycznej. Samotne siedzenie w domu to jedno, zaś drugą kwestią jest potrzeba długich spacerów. Dlatego przed kupnem psa poczytaj więcej na temat danej rasy oraz doradź się psich ekspertów, czy rasa ta będzie dopasowana to twojego trybu życia.

Owczarek australijski

To bardzo inteligentny pies, który w szczególności ceni sobie czas spędzony u boku właściciela. Owczarek australijski jest podatny na tresurę, kocha nowe wyzwania i długie spacery. Potrzebuje dużo ruchu, a pozostawienie go samego na dłuższy czas w domu, negatywnie wpływa na jego kondycję psychiczną oraz fizyczną.

Reklama

Amerykański Pit Bull Terrier

To bardzo empatyczne i mocno stadne zwierzęta. Bez twojego towarzystwa może stać się nadmiernie pobudzony. Zbyt długa samotność i rozłąka z właścicielem może przynieść wiele negatywnych skutków, np. zdemolowanie mieszkania, nadmierną agresję zwierzęcia itp. Wtedy koniecznością staje się konsultacja z psim behawiorystą.

Chihuahua

Ten mały piesek, w szczególności ceniony wśród gwiazd i celebrytów na całym świecie, to prawdziwy przyjaciel człowieka. Chihuahua nadaje się "do kieszeni", jak prześmiewczo się o tej rasie mówi. Ponadto jego mała waga i filigranowe rozmiary, śmiało pozwalają na to, abyś zabrał go ze sobą na zakupy czy na kawę z przyjaciółmi. Rasa ta zbyt długo pozostawiona w samotności może mieć w przyszłości problemy behawioralne oraz stać się osowiała i przestać cieszyć się z życia. Regularne spacery i dużo zabawy to coś, czego chihuahua bardzo potrzebuje.

Polecamy: Dlaczego kot wymiotuje?

Buldog francuski

Przedstawiciele tej rasy cenią sobie spacery i z reguły dobrze dogadują się z innymi psami. Buldogi francuskie to psy rodzinne oraz kochające dzieci. To popularna rasa miejska, którą również możesz wszędzie z łatwością zabrać ze względu na jego małe gabaryty. Nie lubią samotności i pozostawania na wiele godzin w domu bez opieki właściciela.

Fox Terrier

To niezmiernie inteligenta rasa psów, kochająca czas spędzony aktywnie wraz ze swoim właścicielem. Fox Terriery bardzo lubią się przytulać i chodzić na długie spacery. Pozostawione samotnie na długi czas w domu, mogą zrobić w nim prawdziwą rewolucję... Jeśli zdecydujesz się na kupno lub adopcję psa tej rasy, przemyśl czy masz odpowiednie warunki oraz czas na jego posiadanie.

Czy to na pewno tylko kwestia rasy?

Odpowiedź brzmi - nie. To także kwestia usposobienia. Może przydarzyć się tak, że pies rasy, której uchodzi za dużego indywidualistę, nagle źle zacznie znosić samotność. Jest to spowodowane np. trudnymi przeżyciami, przedwczesną separacją od matki lub po prostu jest to kwestia jego wyjątkowego charakteru. Niektóre psiaki są bardzo milusińskie i potrzebują twojej opieki przez cały czas. Wystarczy zapewnić im odpowiednią ilość ruchu oraz dużo zabawy, a wasza relacja z pewnością będzie udana.

Zobacz też:

Jak często myć psa?

Dlaczego białko jest ważne w diecie psa?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: towarzyskie rasy psów | rasy psów jak wybrać

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama