Reklama

Najbardziej przyjazne rasy psów

Psy od wieków towarzyszyły ludziom w codziennym życiu i pewnie m.in dlatego nazywa się je najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Często uznaje się je wręcz za członków rodziny, gdyż potrafią dać radość, empatię, całkowite oddanie i miłość. Psy wpływają na ludzi terapeutycznie, oddalają smutki i pocieszają swoją obecnością. Niektóre rasy psów uważa się za szczególnie przyjazne, gdyż mają łagodne usposobienie, są skore do zabawy i nie odstępują właściciela na krok. Jeśli ktoś myśli nad kupnem psa, warto wybrać jedną z najbardziej przyjaznych ras psów. Zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci, wobec których te czworonożne zwierzaki okażą przywiązanie, a często też otoczą opieką. Zobacz, które rasy należą do najbardziej przyjaznych psów.

Reklama

Maltańczyk

Bardzo towarzyskimi i rodzinnymi pieskami są maltańczyki. Te niewielkie czworonogi mają śliczną, białą i długą sierść, przez co od razu po ich ujrzeniu ma się ochotę na wtulenie się w nie. Maltańczyki odwdzięczą się tym samym, gdyż uwielbiają przebywać z ludźmi, być głaskane i przytulane. To niezwykle ruchliwe i skore do zabawy psiaki, a przy tym bardzo inteligentne. Szybko się uczą, dlatego warto przeszkolić je na przykład pod kątem przebywania w samotności. Maltańczyki są bowiem wrażliwe i szybko się przyzwyczajają do człowieka, mogą wręcz nie odstępować go na krok. Wybierając tę rasę, należy pamiętać, że ich sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Buldog angielski

Do niewielkich i niezwykle towarzyskich psów należy także buldog angielski. Choć niski, to jest bardzo masywny i ma dość dużą głowę w stosunku do całego ciała. Na pierwszy rzut oka może więc wydać się agresywny, ale tak naprawdę ma bardzo łagodne usposobienie. Wykazuje się też dużą czujnością i cierpliwością. Ze względu na swoją flegmatyczną naturę nie wymaga zbyt dużo ruchu. Z drugiej strony chętnie przyłącza się do zabawy i wszelakich aktywności - zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Buldożki szybko się przywiązują i okazują lojalność wobec ludzi. Przy tym są niezwykle urocze ze względu na swój pomarszczony pysk, z którego często cieknie ślinka.

Hawańczyk

Jednym z najbardziej przyjaznych psów jest hawańczyk. Ten mały czworonóg o krótkich łapkach i długiej, falującej sierści okazuje całkowite oddanie właścicielowi. Bardzo przyjazny i czuły, łaknie pieszczot i zabawy. Przez to hawańczyki świetnie sprawdzą się jako towarzysze dzieci, są wytrzymałe i inteligentne, podatne na szkolenie. Potrzebują jednak bardzo dużo aktywności, ponieważ mają niesamowite pokłady energii. Wymagają też czasochłonnej pielęgnacji.

Beagle

Beagle to średniej wielkości czworonóg, który choć początkowo był głównie psem myśliwskim i gończym, to idealnie nadaje się jako towarzysz rodziny. Beagle jest bardzo przyjazny i towarzyski, szczególnie uwielbia bawić się z dziećmi. Przekonać do niego mogą jego zaokrąglone, oklapnięte uszy i duże oczy, nadające mu słodkiego wyglądu. Ze względu na swoją łowczą naturę potrzebuje sporo ruchu, inaczej może przysporzyć kłopotów, np. uciekając lub robiąc szkody. Najlepiej nadawał będzie się zatem dla ludzi aktywnych. Beagle jest bardzo inteligentny, czasem jednak uparty, dlatego wymaga odpowiedniego szkolenia. Jednak bardzo szybko się uczy, więc przy odpowiednim wychowaniu stanie się idealnym kompanem.

Owczarek szkocki collie

W zestawieniu najbardziej przyjaznych psów nie może zabraknąć owczarka szkockiego collie. Jest to niezwykle łagodna rasa (praktycznie w ogóle nie wykazuje agresji), która bardzo przywiązuje się do człowieka, choć wobec obcych jest trochę nieufna. Po oswojeniu psy te są jednak bezgranicznie wierne. Owczarki szkockie coliie lubią spędzać czas z rodziną, chętnie bawią się z dziećmi, są pełne energii. Dobrze współpracują i szybko się uczą, ich szkolenie nie przyniesie żadnych problemów. Lubią, gdy wokół jest dużo przestrzeni i zapewnia się im sporo aktywności fizycznej.

Nowofundland

Nie trzeba obawiać się również dużych psów, gdyż one niejednokrotnie też mocno zaprzyjaźniają się z człowiekiem i przejawiają łagodną naturę. Należy do nich ogromnych rozmiarów nowofundland o gęstej, grubej sierści, nieco przypominający niedźwiedzia. Może więc być uznany za niebezpiecznego, lecz w gruncie rzeczy jest to spokojny i zrównoważony psiak. Nowofundlandy wykazują się życzliwością, delikatnością i przywiązaniem do ludzi. Mają opinię świetnych niań, gdyż są bardzo opiekuńcze. Będą jednak bardziej odpowiednie dla starszych dzieci; ze względu na swój rozmiar mogą na przykład przewrócić malucha.

Labrador retriever

Bez dwóch zdań jedną z najpopularniejszych i bardzo przyjaznych ras psów jest labrador retriever. Odznacza się dużą łagodnością, cierpliwością i towarzyskim usposobieniem. Labradory obdarzają człowieka bezgraniczną miłością i lojalnością; przetrwają chwilową rozłąkę, lecz przez całkowite rozstanie mogą popaść w zły stan psychiczny, a nawet się pochorować. Te białe, urocze psy są wesołe, energiczne i nieustannie skore do zabawy. Świetnie zżyją się z dziećmi. Labrador to rasa inteligentna, posłuszna, lubiąca wywiązywać się z zadanych komend. Wymaga też dużej aktywności, minimum 1-2 godziny dziennie.

Golden retriever

Równie przyjazne co labradory są goldeny retrievery. Przywiązują się do ludzi, dozgonnie im służą i nie odstępują na krok. Są stabilne emocjonalnie, wykazują się dużą cierpliwością i delikatnością w stosunku do dzieci. Rzadko też szczekają. Przy tym mają sporo energii, uwielbiają aktywność i zabawę. Są podatne na szkolenie i niesamowicie łagodne, dlatego też należą do jednych z najpopularniejszych psów pomocniczych, towarzyszących osobom starszym, niewidomym i ułomnym – podobnie zresztą jak labradory.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama