Latem pies wysyła ci ważną wiadomość. Jego zdrowie może być zagrożone

Wakacyjne temperatury bywają uciążliwe nie tylko dla nas, ale także naszych pupili. Jak schłodzić psa w lecie? Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba przypominać o tym, że zostawianie czworonoga w nagrzanym samochodzie czy bez dostępu do wody pitnej jest absolutnie zakazane. To jednak nie wszystko, na czym trzeba się skupić. Istnieją proste sposoby, by przynieść zmęczonemu zwierzakowi ulgę i nie doprowadzić do udaru cieplnego u psa.

Dlaczego psy źle reagują na upały?

Masz wypieki na twarzy, a pot leje się z ciebie strumieniami? Twój pupil wysokie temperatury znosi jeszcze gorzej. Ciało psa cechuje się niewielką ilością gruczołów potowych, przez co jego możliwości ochrony przed przegrzaniem są mocno ograniczone.

Psi organizm w niewielkim stopniu jest w stanie chłodzić się przez skórę — dochodzi do tego wyłącznie na opuszkach łap. Głównym mechanizmem obronnym psa jest dyszenie. Szybki oddech, siedzenie z otwartym pyskiem i wywieszonym językiem świadczą o tym, że zwierzak intensywnie przeprowadza wentylację.

Reklama

Zobacz: Takie zachowanie psa oznacza poważne problemy ze zdrowiem. Lepiej idź do weterynarza

Rasy szczególnie zagrożone

Mimo że każdy czworonóg ma prawo kiepsko się czuć w upały, w przypadku niektórych ras trzeba zachować szczególną ostrożność i czujność w obserwacji pupila. Mowa o rasach brachycefalicznych, do których zaliczają się między innymi:

 • mopsy,
 • buldogi angielskie,
 • buldogi francuskie,
 • pekińczyki.

Spłaszczone pyszczki to ich znak rozpoznawczy, który na wiele osób działa rozczulająco. Niestety, krótkie kufy sprawiają, że psy mają duże problemy ze swobodnym oddychaniem, a kłopoty te nasilają się podczas upałów. Niezdolność do efektywnego oddychania i wentylacji sprawia, że zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u psa.

Sprawdź: Szpinak w diecie psa. Może, czy nie? Odpowiedź nie jest aż tak oczywista

Udar u psa — objawy

Każda zmiana zachowania psa powinna wzbudzić nasze zainteresowanie. Objawów udaru cieplnego u psa pod żadnym pozorem nie można lekceważyć, ważna jest szybka reakcja. Do alarmujących symptomów należą:

 • nasilone dyszenie połączone z szybkimi i płytkimi oddechami,
 • osłabienie,
 • otępienie i dezorientacja,
 • przyspieszona akcja serca,
 • suchość błon śluzowych,
 • wymioty i biegunka,
 • drgawki.

Bez reakcji opiekuna może dojść do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci zwierzaka. Gdy zaobserwujesz objawy przegrzania psa, w pierwszej kolejności postaraj się umieścić pupila w chłodniejszym miejscu. Postaraj się powoli schładzać jego ciało ze szczególnym uwzględnieniem głowy i szyi. Nieodzowna będzie wizyta u weterynarza.

Dostęp do wody to podstawa

Jak schłodzić psa? Na początek przypominamy o najbardziej oczywistej sprawie, jaką jest zapewnienie zwierzakowi dostępu do chłodnej i świeżej wody. Należy wymieniać ją kilka razy dziennie. Nie jest jednak dobrym pomysłem wrzucanie do psiej miski kostek lodu. To krótka droga do anginy i zapalenia gardła.

Jak schłodzić psa latem?

Wśród opiekunów czworonogów coraz popularniejsze stają kamizelki i maty chłodzące, które przynoszą pupilom upragniony chłód. Jeśli nie planujesz zakupów, możesz zastosować prosty patent z rozłożeniem na podłodze wilgotnego ręcznika. Psiak z pewnością chętnie na nim wypocznie.

Niezależnie od tego, czy twój zwierzak przebywa w mieszkaniu, czy w ogrodzie, niech zawsze ma możliwość schronienia się w zacienionym i chłodniejszym pomieszczeniu. Zostaw otwarte drzwi do łazienki — zwykle panuje tam nieco przyjemniejsza temperatura. Podczas upałów pozbądź się z dywanów z pomieszczeń, w których przebywa pupil, ponieważ grube tkaniny skutecznie kumulują ciepło.

Kiedy wychodzić z psem na spacer w lecie?

Latem trzymaj się prostej zasady: nic na siłę. Nie nakłaniaj uporczywie zwierzaka do zabawy, aportowania i biegania. Wysiłek fizyczny zwiększa ryzyko przegrzania psa. Podczas upałów zwierzęta powinny przede wszystkim odpoczywać. Bardziej intensywną aktywność fizyczną nadrobicie, gdy zrobi się chłodniej.

O jakiej porze wyprowadzać psa na spacer latem? Staraj się celować w godziny poranne i wieczorne, kiedy temperatura spada. Staraj się unikać miejsc, w których nagrzana nawierzchnia mogłaby doprowadzić do poparzenia psich łapek. Kiedy opuszczacie dom, upewnij się, że masz przy sobie butelkę z wodą i miskę, by móc napoić psa w dowolnym momencie.

Polecamy:

To zachowanie psa jest ważnym sygnałem. Nie spuszczaj z niego oka w ogrodzie

Domowy kot nie wychodzi na dwór. Czy powinien być zaszczepiony?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pies udar cieplny | zdrowie psa | pielęgnacja psa | opieka nad psem
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama