Reklama

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Gdy przytulałeś swojego czworonożnego przyjaciela, zauważyłeś, że jest ciepły i martwisz się jego przegrzaniem lub chorobą? Powstrzymaj się przed paniką, psiaki mają naturalnie wyższą temperaturę ciała niż ludzie. Jednak, aby mieć pewność, że pupil jest zdrowy, warto zbadać czy nie ma gorączki i bacznie go obserwować. Zatem jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Reklama

Jak zmierzyć psu temperaturę?

Zasadniczo są dwie metody mierzenia temperatury psom. Pierwsza, tradycyjna, polega na włożeniu termometru w odbyt czworonoga. Druga, znacznie łatwiejsza zarówno dla psów, jak i ich właścicieli — termometr bezdotykowy. W sklepach zoologicznych możesz kupić specjalne urządzenie przeznaczone do mierzenia temperatury u psów. Jednak jeśli nie masz go pod ręką, a chcesz szybko sprawdzić, czy z Twoim pupilem nie dzieje się nic złego, możesz skorzystać z bezdotykowego termometru dla ludzi. 

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Jeśli termometr wskazuje wartości w zakresie 37,4 - 39 stopni Celsjusza, to oznacza, że nie masz się czym martwić. Temperatura psa jest w normie. Zwierzęta te mają z natury wyższą temperaturę ciała niż ludzie. Jest też zasadą, że im mniejszy pies, tym wyższa temperatura. U dorosłych psów dużych i ogromnych ras temperatura ciała najczęściej nie przekracza 37,5 - 38 stopni Celsjusza. Psy średnie będą miały około 38 - 38,5 stopnia. Miniaturowe i małe czworonogi mają wyższą ciepłotę ciała — standardowo jest to około 38,5 - 39 stopni Celsjusza. Wyższą temperaturę mają też szczeniaki oraz ciężarne i karmiące suki — około 39 stopni, niższa jest u starszych psów - 38 stopni Celsjusza.

Czy podwyższona temperatura u psa zawsze jest groźna?

Czasem może zdarzyć się, że temperatura ciała psa przekroczy 39 stopni Celsjusza. Wówczas warto obserwować czworonoga i za jakiś czas znów zmierzyć mu temperaturę. Powodem podwyższonej ciepłoty ciała mogą być upały, niedawny wysiłek fizyczny, karmienie czy stres. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej, należy udać się do weterynarza.

Gorączka u psa: Kiedy należy się martwić?

Martwić należy się zacząć, jeśli temperatura przekracza 39,5 stopnia Celsjusza i stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas. Może to bowiem świadczyć o infekcji bakteryjnej, chorobach na tle immunologicznych i metabolicznym, a nawet o nowotworze. Jeśli pies ma gorączkę powyżej 41,5 stopnia Celsjusza natychmiast należy udać się do weterynarza. Przy 43 stopniach w organizmie czworonoga zachodzą nieodwracalne zmiany, taka gorączka może wywołać śpiączkę, a nawet śmierć!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama