Reklama

Jak rozpoznać, czy twój pies ma nowotwór?

Nowotwór atakuje nie tylko ludzi, ale również naszych czworonożnych przyjaciół. Ostatnie dane statystyczne pokazują, że jest to najczęstsza przyczyna chorobowa zgonów psów. Mamy nadzieję, że tych kilka znaków ostrzegawczych pomoże szybko zauważyć pierwsze objawy tego cichego zabójcy.

Reklama

Czynniki fizyczne 1 (umiarkowane nasilenie):

Inne niż zwykle zapachy – Psy generalnie często brzydko pachną, jednak dziwny zapach z pyska lub nosa może być powodem do alarmu.

Inny niż zwykle oddech – Świszczący lub ciężki oddech, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni może być objawem poważniejszego stanu.

Guzy podskórne – Guz nowotworowy jest masą złożoną z tkanek, które mogą być twarde lub wypełnione płynem. Guzy takie mogą być łagodne lub złośliwe. Dobrze, jeśli możesz przesuwać guz pod skórą, prawdopodobnie jest on łagodny.

Czynniki fizyczne 2 (ciężkie):

Nagła utrata wagi – Zwróć uwagę na utratę masy ciała psa, zwłaszcza jeśli jest powiązana z którymkolwiek innym wymienionym tu objawem.

Ból– Czy pies wzdryga się lub piszczy, kiedy dotykasz jego guza lub innych miejsc na ciele?

Powiększony żołądek– Jeśli zauważasz, że twój pies robi się podejrzanie gruby w okolicach brzucha, może to być powiększony lub pęknięty guz.

Dziwne krwawienia– To nigdy nie jest dobry znak. Natychmiast udaj się do weterynarza, jeśli przyczyna krwawienia psa nie jest oczywista.

Czynniki psychiczne:

Utrata apetytu– Wszystkie psy uwielbiają jeść. Kiedy tracą zainteresowanie jedzeniem, dzieje się coś złego.

Apatia/depresja – Ponieważ psy nie mówią, używają języka ciała do zakomunikowania problemu, to apatia jest częstym sygnałem, że coś jest nie tak z psem.

Nadmierne pragnienie – Jeśli zauważysz, że pies wyjątkowo dużo pije, może to oznaczać problem hormonalny, a nawet guz nowotworowy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama