Jak oduczyć psa zjadania różnych rzeczy?

Często zdarza się tak, że w brzuchu naszego pupila znajdą się niepożądane rzeczy, takie jak kamienie, skarpetki, zabawki czy piłeczki. Działać trzeba natychmiast, bo jeśli czworonogowi nie udzieli się pomocy od razu, to może dojść do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, np. pęknięcia ściany jelita, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia. Po czym rozpoznać, że pies połknął niepożądany przedmiot? Jak oduczyć go tych niebezpiecznych praktyk?

Jak poznać, że pies połknął coś niepożądanego?

Psy na różne sposoby demonstrują, że coś im dolega. Jeśli połkną coś niebezpiecznego i przedmiot ten utkwi w ich brzuchu, pojawiają się często wymioty, mocne ślinienie, brak apetytu, apatia, niechęć do zabawy. Reagować trzeba od razu, bo może dojść do uszkodzenia narządów u psa, a nawet jego śmierci. Najlepiej od razu zwrócić się o pomoc do weterynarza. By jednak uniknąć tego typu niebezpiecznych sytuacji, trzeba wychowywać czworonoga i od szczeniaka wskazywać mu, jakie zachowania mogą mu zaszkodzić. 

Dlaczego psy połykają różne rzeczy?

Powody, dla których psy połykają różne przedmioty bywają rozmaite. Często robią to z nudy, gdy zostają same w domu bez opieki właściciela albo odreagowują w ten sposób stres. Tego typu zachowanie można także łączyć z ich naturalnym instynktem łowcy. Gdy coś uda im się zdobyć, często wsadzają ów przedmiot do pyska. Jeśli czworonóg wykazuje skłonność do połykania różnego typu, często niebezpiecznych rzeczy, trzeba możliwie jak najszybciej go tego nawyku oduczyć. 

Wychowuj psa i pokaż, co mu wolno wziąć do pyska

Oczywiście, psa trzeba zawsze wychowywać rozsądnie. Karcenie w tym przypadku przyniesie skutek odwrotny do pożądanego. Pies nie tylko zostanie zachęcony do szybkiego połknięcia, np. kamienia, ale też zacznie przed nami uciekać. Zamiast go gonić i na niego krzyczeć, lepiej zaoferować mu po prostu coś bardziej atrakcyjnego do jedzenia. Może to być ulubiona karma albo smakołyk. 

Warto także ćwiczyć z pupilem odpowiednie zachowania. Jeśli pies wkłada do pyska coś, co nie powinno się w nim znaleźć, trzeba mu zakomunikować krótko, że tego robić nie wolno i podsunąć mu pod nos smakołyk. Potem należy sprowokować psa do pożądanego zachowania - wypuścić z ręki przedmiot, który zwrócił jego uwagę, a w drugiej ręce cały czas trzymać smakołyk. Pupil powinien szybko stracić zainteresowanie przedmiotem niepożądanym i skupić się na smakołyku. Gdy tak się stanie, trzeba mu ten ostatni podać. W ten sposób nauczy się, że nie opłaca się brać do pyska przedmiotów bez pozwolenia. 

Ćwicz z psem na spacerach

Edukację psa warto także kontynuować na spacerach. Jeśli pies trzymany na smyczy zechce wziąć do pyska niepożądaną rzecz, trzeba go zawołać. Jeśli słowna komenda nie przyniesie efektu, to należy lekko ściągnąć smycz i przyciągnąć psa do siebie. Za każde pożądane zachowanie pupila trzeba nagrodzić - w zależności od stopnia posłuszeństwa. Jeśli pies pojawi się na zawołanie, trzeba dać mu smakołyk i pochwalić. Jeśli przyjdzie dopiero po ściągnięciu smyczy, warto go pogłaskać, a jeśli trzeba go będzie wręcz przyciągać,  można go pochwalić tylko słownie. 

Sięgnij po spraye odstraszające

Wsparciem w oduczaniu psa zjadania rozmaitych rzeczy mogą być także specjalne spraye odstraszające. Jeśli spryska się nimi, niebezpieczny przedmiot, który zwrócił wcześniej uwagę pupila, to już go nie tknie. Spraye powodują, że potraktowane nim rzeczy zyskają gorzki smak.

 Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama