Reklama

Ile żyje pies? Jak obliczyć wiek psa?

Psy dojrzewają dużo szybciej niż ludzie i tym samym żyją znacznie krócej, zatem poszczególne fazy ich rozwoju i proces starzenia przebiega w ich przypadku zupełnie inaczej. Człowiek osiąga dojrzałość płciową ok. piętnastego roku życia, a psy zwykle ok. jednego roku roku życia. Niebagatelne znaczenie ma też rasa. Podczas gdy ośmioletni mały york czy gończy polski cieszy się jeszcze pełnią sił, to ich rówieśnicy z większych ras, przykładowo mastif angielski, zmagają się w tym wieku z poważnymi schorzeniami. Ile żyje pies? Jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata? O czym świadczy stan uzębienia psa, wygląd jego oczu i sierści? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Reklama

Kiedy zwierzak staje się staruszkiem?

Psy należące do ras olbrzymich określa się jako stare już w wieku siedmiu lat. Psy średniej wielkości osiągają wiek geriatryczny w wieku dziesięciu lat, a małe - w wieku jedenastu lat. Można zatem wskazać na pewną prawidłowość. Duże psy, pomimo że wyglądają na silne i zdrowe, żyją krócej od swoich mniejszych braci. Ośmioletni mały york czy gończy polski są jeszcze w pełni sił, podczas gdy ich rówieśnicy należący do dużych ras np. mastif angielski czy dog niemiecki, to już psy stare, u których często występują poważne problemy zdrowotne, np. niewydolność krążenia, zmiany w stawach.

Jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata?

Umiejętność poprawnego obliczenia wieku psa przydaje się nie tylko w sytuacji, gdy chcemy przeliczyć lata naszego czworonoga na ludzkie, ale również wtedy, gdy do naszego domu trafia znaleziony psiak. Oczywiście, nie raz nie dwa można już na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy mamy do czynienia ze szczeniakiem czy z dorosłym psem. Jeśli jednak mamy z tym problem, warto posłużyć się metodą, która bierze pod uwagę uzębienie psa.

Jak ustalić wiek psa po zębach?

Metoda ta pozwala na określenie przybliżonego wieku psa. Osoby, które pracują na co dzień z czworonogami, na podstawie analizy stanu uzębienia zwierzęcia, będą mogły ustalić wiek psa z jeszcze większą dokładnością.

Do określenia wieku psa na podstawie uzębienia niezbędna jest wiedza w zakresie ilości zębów u psów dorosłych i szczeniąt:

• Psy dorosłe – mają w sumie 42 zęby (20 z nich znajduje się w szczęce, a 22 w żuchwie).

• Szczenięta – mają łącznie 28 mlecznych zębów (14 znajduje się w szczęce, a kolejne 14 w żuchwie).

• Wymiana mlecznych zębów na stałe rozpoczyna się około 5. miesiąca życia psa, a kończy się około 7. miesiąca życia.

* Jeśli chcemy bliżej określić wiek psa po uzębieniu, policzmy ilość zębów i zwróćmy uwagę na ich kolor i kondycję. Jasne, zdrowe zęby świadczą o tym, że mamy do czynienia z psem dorosłym, ale jeszcze młodym.

* Zęby psa z czasem ulegają przebarwieniom i zmieniają nieznacznie swój kształt. Na podstawie stopnia starcia zębów można określić w przybliżeniu wiek zwierzęcia.

* Zapamiętaj jednak, że są to tylko dane szacunkowe i wiele zależy także od tego, co pies jadał. Pokarmy twarde i kości mocniej wycierają zęby. Poza tym w przypadku psów pozbawionych opieki weterynaryjnej i domowej, nie można mieć pewności, czy stan uzębienia wynika faktycznie z podeszłego wieku psa, czy z jego trudniejszych przeżyć i perypetii.

Jak oszacować psi wiek?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile lat może mieć pies, którego chcesz przygarnąć np. ze schroniska, wskazówek na obliczenie psich lat szukaj w wyglądzie czworonoga. Powyżej opisano, jak obliczyć wiek psa, analizując jego uzębienie. Natomiast pamiętaj, że istotną rolę odgrywa tutaj również sierść zwierzęcia.

Sierść psa pomoże określić wiek psa

Jedną z oznak starzenia się zwierząt, podobnie jak u ludzi, są włosy. Pierwsze siwe włosy pojawiają się - najczęściej w okolicach psiego pyska - gdy czworonóg ma ok. 4-5 lat. Wraz z wiekiem psa regularnie ich przybywa. Pamiętaj jednak, że obecność siwych włosów jeszcze o niczym nie przesądza. Czasem może mieć ona związek z umaszczeniem psa. Różnice osobnicze są w tym przypadku bardzo duże. Siwizna jest zdecydowanie bardziej widoczna u ciemno umaszczonych psiaków.

Poznaj wiek psa po jego oczach

Aby określić wiek psa, warto spojrzeć mu w oczy. Zauważalną zmianą w fizjonomii psa, która uwidacznia się wraz z wiekiem, jest wygląd oczu. Z upływem lat stają się one nieco mętne i jakby zamglone. Dodatkowo większość psów zaczyna na starość mieć problemy ze wzrokiem. Wśród psich seniorów często występują takie choroby oczu jak zaćma czy jaskra starcza.

Jak przeliczyć wiek psa na wiek człowieka?

Właściciele psów chętnie porównują wiek swoich pupilów z własnym. To pozwala lepiej zorientować się, na jakim etapie rozwoju znajduje się aktualnie zwierzę. Psy żyją krócej od ludzi, dlatego konieczne jest dokonanie szacunkowych wyliczeń.

Poniższa tabela w przybliżeniu obrazuje, ile lat ludzkich może liczyć nasz pies.

Wiek psa Małe psy Średnie psy Duże psy

1 miesiąc 1 rok 1 rok 1 rok

3 miesiące 5 lat 3 lata 2 lata

6 miesięcy 10 lat 8 lat 6 lat

1 rok 20 lat 18 lat 12 lat

1,5 roku 25 lat 23 lata 17 lat

2 lata 30 lat 28 lat 22 lata

3 lata 33 lata 35 lat 31 lat

4 lata 36 lat 40 lat 41 lat

5 lat 40 lat 45 lat 48 lat

6 lat 44 lata 52 lata 55 lat

7 lat 48 lat 58 lat 62 lata

8 lat 50 lat 63 lata 68 lat

9 lat 55 lat 69 lat 75 lat

10 lat 58 lat 75 lat 82 lata

11 lat 63 lata 80 lat 89 lat

12 lat 67 lat 87 lat 97 lat

13 lat 71 lat 92 lata 103 lata

14 lat 75 lat 98 lat 110 lat

15 lat 78 lat 103 lata 118 lat

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama