Reklama

Czy pies może jeść masło orzechowe?

Masło orzechowe to produkt, który uwielbiają i dorośli, i dzieci. Aromatyczna i smakowita pasta nie tylko urozmaici kanapki serwowane na śniadanie, ale także doskonale komponuje się z wytrawnymi daniami i podkręca ich smak. Oczywiście, masło orzechowe zawiera mnóstwo składników odżywczych, wiec spożywanie go z rozwagą jest bardzo korzystne dla zdrowia. A czy jest zdrowe dla psa? Nie od dziś wiadomo, że czworonożne pupile go uwielbiają i często się o nie dopominają! Sprawdźmy zatem, czy pies może jeść masło orzechowe.

Co można znaleźć w maśle orzechowym?

Masło orzechowe wytwarzane jest najczęściej z orzechów ziemnych z dodatkiem tłuszczów roślinnych, soli i cukru. Choć skład może wzbudzać wątpliwości, to wysoki udział procentowy orzechów (ponad 90 proc.) powinien uśpić nasze obawy. Masło orzechowe to źródło wielu cennych dla zdrowia składników. Wśród nich prym wiodą witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: E oraz A, ale obok nich znajduje się również liczna reprezentacja witamin z grupy B. Masło orzechowe to także bogactwo minerałów. Rzecz jasna, najwięcej znajdziemy w nim magnezu, ale obecne są w nim także potas, chrom, mangan czy cynk

Reklama

Masło orzechowe to także źródło pełnowartościowego białka, a także błonnika, które działa korzystnie na kondycję jelit.

Dlaczego psy lubią pasty orzechowe?

Wydawać by się mogło, że psie podniebienia wyszukane nie są i ślinka cieknie czworonogom na widok aromatycznych mięs i wędlin. Okazuje się, że zwierzęta te często mają nietuzinkowe upodobania kulinarne. Oczywiście, to kwestia indywidualna psiego gustu, ale większość psów pasty orzechowe lubi. Dlaczego? Ponieważ pasta orzechowa dla psa łączy w sobie kilka cech: jest tłusta, delikatnie słodka przez dodatek cukru, a także słona. Dlatego często zdarza się tak, że łakome czworonogi uwielbiają wylizywać ten rarytas wprost ze słoika! 

Pasta orzechowa dla psa to także dobry sposób na nagradzanie trudów tresury czworonoga, a także przekąska i urozmaicenie jego menu.

Czy pies może jeść masło orzechowe?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies mógł zjadać orzechy. To zdrowa i smaczna przekąska, która działa korzystnie na jego zdrowie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach poprawiają kondycję sierści, a minerały wspierają połączenia nerwowe. Bogaty skład działa także korzystnie na układ krążenia, trawienia i odporności naszego czworonoga. A czy masło jest dla psa zdrowe? Wszystko zależy od jego składu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies mógł od czasu do czasu otrzymywać w nagrodę trochę pasty, ale lepiej sięgnąć po taką z jak najkrótszym składem. Lepiej wystrzegać się tej, która zawiera dodatek cukrów i soli

Warto również patrzeć na alternatywy dla cukru, który mają w składzie pasty orzechowe dla psów. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać zwierzęciu takiej, która zawiera ksylitol. Dlaczego? Ponieważ substancja jest bardzo trująca dla psa. Po zjedzeniu niewielkiej ilości ksylitolu mogą pojawić się pogorszenie kondycji, ślinotok i ostra biegunka, a w większej dawce może doprowadzić do śmierci zwierzęcia!

Tym psom masła orzechowego nie podawaj!

Czy każdy pies może zjadać masło orzechowe? Okazuje się, że nie każdy może skorzystać z tego łakomego rarytasu. Warto mieć na uwadze fakt, że masło orzechowe jest bardzo kaloryczne, dlatego to dobry wybór dla aktywnych czworonogów. Zwierzęta starsze i otyłe, które większość czasu spędzają na kanapie, powinny być nagradzane innymi, mniej kalorycznymi przekąskami. 

Zobacz także: 

Te komendy powinien znać twój pies. To może uratować mu życie!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama