Reklama

8 rzeczy, których twój pies nie cierpi

Przyznajmy: wydaje nam się, że potrafimy odgadnąć, co myśli nasz pies. Jednak czy na pewno? Przyszedł czas na to, byśmy nauczyli się naprawdę obserwować i "słuchać", co nasz pies ma nam do powiedzenia. Być może trudno mu znieść jakieś nasze denerwujące zwyczaje, może musi być świadkiem czegoś, czego nie lubi i nie rozumie. Poniżej znajdziecie 8 rzeczy, których nasz pies nie cierpi i których chciałby uniknąć.

Reklama

Telewizja

Chociaż psy też niekiedy lubią oglądać telewizję, to jednak jeśli mamy telewizor z ekranem o niskiej rozdzielczości, to psy widzą obraz jako plamę. Telewizor HD, w którym oglądamy na przykład program o zwierzętach, może je zainteresować. Jednak, podobnie jak dzieci, psy mają potrzebę rozwoju i oglądanie telewizji jest dla nich stratą czasu, który można by poświęcić na nauczenie ich nowej sztuczki.

Bicie

Bądźmy szczerzy, niektórzy ludzie tracą panowanie nad sobą i wierzą, że uderzenie psa w nos czegoś go nauczy. To nieprawda i wielu weterynarzy i ekspertów zajmujących się zwierzętami twierdzi, że bicie to taka forma kary, która uczy psa, że to boli i że musi od tego uciec. Zamiast tego należy stosować nagrody i zachęty.

Praca

Oczywiście praca to zło konieczne, ale lepiej nie zostawiać psa samego w domu na dłużej niż kilka godzin. Niektóre zwierzęta stają się niespokojne i zaczynają niszczyć swoje legowisko, a także przedmioty znajdujące się w domu. Zdarza się też, że się przejadają. Aby tego uniknąć, zatrudnij osobę, która podczas twojego dnia pracy wyprowadzi psa na spacer.

Kupowanie nudnych zabawek do gryzienia

O ile gumowe zabawki są doskonałe dla ząbkujących szczeniaków, dorosłe psy potrzebują innego rodzaju rozrywek. Coraz bardziej popularne stają się zabawki logiczne. Zajmują psa na dłużej, co pozwala im łatwiej znieść rozstanie.

Lenistwo

Spójrzmy prawdzie w oczy, nie zawsze chce się nam wyprowadzić psa na spacer. Jednak 15 minut wystarczy, by pies był zadowolony. Takie wyjście jest szczególnie ważne dla psów rasy Husky czy Border Collie, które są przystosowane do długiego przebywania na zewnątrz. Codzienne spacery stymulują mózg psa i pomagają mu poznawać otoczenie.

Niskiej jakości karma

Istnieją co najmniej dwa powody, dla których nie należy dawać psu karmy niskiej jakości. Taka karma nie jest zdrowa dla zwierzęcia, a jeśli nie będzie ono przyjmować wystarczającej ilości składników odżywczych, nie będzie miało energii. Kup swojemu psu miskę, która wymaga od psa rozwiązania zagadki, zanim pokarm zostanie uwolniony.

Trening z dominacją człowieka

Wielu ludzi wierzy, że trening mający nauczyć psa, że człowiek dominuje, jest najlepszą formą treningu. Jednak tak nie jest. Taki rodzaj treningu uczy psy, że człowiek jest szefem, ale psy w naturalny sposób stawiają szefowi wyzwania. Najlepsza jest nauka posłuszeństwa.

Udomowienie dzikiego psa

Psy są zwierzętami stadnymi, a więc zabieranie ich ze stada może spowodować stres i niepokój związany z separacją. Trudno jest wówczas psu nauczyć się, że ma nową rodzinę. Dokładnie rozważ taką opcję.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama