Reklama

15 najdłużej żyjących ras psów

Niestety nasi czworonożni przyjaciele najczęściej odchodzą z tego świata przed nami. Jest to wyjątkowo przygnębiająca sytuacja, na którą nigdy nie jesteśmy do końca przygotowani. Poniżej przygotowaliśmy dla was listę ras psów, które żyją najdłużej. Pamiętajmy jednak, że długość i jakość ich życia uzależnione są mocno od zdrowia. Psy polegają na tobie - musisz zapewnić im zdrowe jedzenie, codzienną dawkę ćwiczeń, ciepłe schronienie i mnóstwo troskliwej opieki.

Reklama

Chihuahua

(Średnia życia- 18 lat, maksimum 20 lat) Rasa ta zawdzięcza swoją nazwę jednemu z meksykańskich stanów Chihuahua. Jest to najmniejsza odmiana psów o wadze około 2-3 kilogramów. Nie są one szczególnie podatne na choroby genetyczne, ale często cierpią z powodu hipoglikemii oraz licznych problemów z zębami.

Jack Russell terier

(średnia życia- 16 lat, maksimum 20 lat). Są to niezwykle silne, wytrzymałe i pracowite psy. Wywodzą się z Anglii, gdzie wykorzystywane były do polowań na lisy. Teriery na ogół są bardzo energiczne i uwielbiają przebywać na zewnątrz.

Pudel

(średnia życia- 16 lat, maksimum 20 lat). Rasa ta była szczególnie popularna w Anglii, gdzie wykorzystywana była do poszukiwań trufli. Były one również ulubionymi pieskami salonowymi francuskiej i brytyjskiej arystokracji. Gdy w roku 1870 roku założono stowarzyszenie psów rasowych "Kennel Club" pudle stały się jedną z pierwszych ras, która została oficjalnie zarejestrowana. Wymagają one dużo psychicznych i fizycznych stymulacji poprzez zabawę i spacery.

Cockapoo

(średnia życia- 16 lat, maksimum 18 lat). Jest to swoista mieszanka cocker spaniela i pudla. Bardzo często cierpią z powodu tzw. lęku separacyjnego.

Lagotto Romagnolo

(średnia życia- 16 lat, maksimum 17 lat). Rasa ta wywodzi się z terenów Włoch. Lagotto Romagnolo dosłownie oznacza "pies z Romanii". Tradycyjnie wykorzystywane były jako psy przynoszące zdobycz na polowaniu (zwłaszcza z wody) i do poszukiwań trufli. Wymagają dużo stymulacji a nuda wywołuje u nich zachowania destrukcyjne. Często cierpią również na dysplazję stawów biodrowych, padaczkę i szkodliwe zmiany w mózgu.

Shih Tzu

(średnia życia- 15 lat, maksimum 20 lat). Shi Tzu (znana również jako Chrysanthemum) to rasa psów do towarzystwa pochodząca z Tybetu. Były one bardzo cenione przez członków chińskiej arystokracji od czasów dynastii Ming. Nazwa Shi Tzu (dosłownie pies-lew) powstała dzięki staraniom hodowców, którzy próbowali nadać im wygląd lwów przedstawianych w tradycyjnej sztuce orientalnej.

Lhasa apso

(średnia życia- 15 lat, maksimum 20 lat). Jest to kolejna odmiana psów pochodząca z Tybetu. Były one często spotykane na dworach szlachty oraz buddyjskich klasztorach w tybetańskich Himalajach. Służyły tam głównie jako psy stróżujące.

Owczarek australijski

(Średnia życia- 15 lat, maksimum 18 lat). Pomimo swojej nazwy owczarek australijski wywodzi się z rancz z zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Rasa ta ceniona była za ich zdolności w zaganianiu bydła i niesamowity intelekt. Są one bardzo energiczne i potrzebują codziennych ćwiczeń oraz częstej pielęgnacji. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi tej rasy to problemy ze wzrokiem oraz padaczka.

Boykin spaniel

(Średnia życia- 15 lat, maksymalnie 16 lat). Rasa ta jest oficjalną wizytówką amerykańskiego stanu Południowa Karolina. Ten energiczny pies myśliwski gotowy jest do pracy i zabawy praktycznie przez cały dzień. Rasa ta została stworzona z myślą o polowaniach na dzikie indyki i kaczki. Wymagają one codziennych ćwiczeń i regularnej pielęgnacji sierści. Najczęstsze problemy zdrowotne tej rasy to dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami, zwichnięcie rzepki oraz ataki drgawkowe.

Owczarek szkocki/Collie

(średnia życia- 15 lat, maksimum 16 lat). Rasa ta pochodzi z terenów Anglii, Szkocji i Walii, gdzie wykorzystywana była do zaganiania owiec i bydła. Psy te są bardzo energiczne i wymagają regularnych ćwiczeń.

Szpic miniaturowy/pomeranian

(średnia życia- 14 lat, maksimum 16 lat). Rasa ta pochodzi z terenów Pomorza Europy Środkowej - współczesnych terenów północnej Polski i północno-wschodnich Niemiec. Jest to specyficzna odmiana szpica, klasyfikowana głównie jako pies do towarzystwa. Stał się on popularny w 1888 roku, gdy królowa Wiktoria zakochała się w przedstawicielu tej rasy podczas wizyty we Włoszech i przywiozła go do Anglii. Od 2013 roku pomeranian nieprzerwanie znajduje się na liście dwudziestu najbardziej popularnych psów w Stanach Zjednoczonych.

Beagle

(średnia życia- 15 lat). Beagle to rasa niewielkich psów pochodzących z Anglii. Są one częścią większej grupy psów gończych. Zostały wyhodowane do polowań na zające, króliki i inne małe zwierzęta (a czasami nawet na jelenie). Ich znakomity węch sprawia, że ​​doskonale sprawdzają się jako psy wykrywające. Wykorzystywane są na całym świecie do wyszukiwania zakazanych produktów rolnych i artykułów spożywczych. Beagle znalazły stałe miejsce w kulturze popularnej od czasów elżbietańskich - zwłaszcza w literaturze i sztuce. W ostatnich latach pojawiają się również filmach, telewizji i komiksach np. w popularnych "Fistaszkach".

Maltańczyk

(średnia życia - 15 lat). Jest to rasa psów do towarzystwa pochodząca z terenów Morza Śródziemnego. Przez lata hodowli psy te zyskały sobie bardzo wielu zwolenników. Jedną z ich zalet jest brak zimowej sierści. Jeśli maltańczykowi zapewni się odpowiednią pielęgnację zrzuca bardzo mało włosów - powszechnie uznawane są one za rasę hipoalergiczną. Wymagają jednak codziennej pielęgnacji sierści i stałego usuwania brązowych zacieków pod oczami.

Jamniki

(średnia życia - 14 lat). Rasa ta pochodzi z Niemiec, gdzie wykorzystywane były do wypłaszania borsuków, królików i innych małych zwierzęta z ich podziemnych nor. Oryginalna nazwa tej rasy brzmi dosłownie "pies na borsuki". Obecnie uznawane są za jedną z dziesięciu najbardziej popularnych psów w Stanach Zjednoczonych. Często ironicznie nazywa się je kiełbaskami lub serdelkami, głównie ze względu na ich długi i wąski kształt ciała. Wśród przedstawicieli tej rasy powszechne są problemy z kręgosłupem. Odpowiada za to jego niewielkie oddalenie od klatki piersiowej. Sytuację może pogorszyć konieczność oddawania częstych skoków, nieodpowiednie traktowanie, zbyt intensywna tresura i otyłość.

Sznaucer miniaturowy

(średnia życia - 14 lat). Jest to mała rasa psów wywodząca się z terenów Niemiec. Ich średniej wielkości odmiany pierwotnie wykorzystywane były jako psy pasterskie. Z biegiem czasu psy te zaczęły osiągać coraz niższy wzrost. W 1926 roku uznane zostały za osobną rasę przez amerykański "Kennel Club". W 2008 roku znalazły się na 11 miejscu listy najbardziej popularnych ras psów w Stanach Zjednoczonych. Psy te charakteryzują się zwykle dobrym zdrowiem, jednak podatne są na problemy związane z wysokim poziomem tłuszczu. Najczęściej występujące u nich dolegliwości to hiperlipidemia, zapalenie trzustki, cukrzyca, kamienie pęcherza moczowego i problemy z oczami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama