Reklama

10 pokarmów trujących dla zwierząt

Wszyscy wiemy, że zwierzęta domowe nie powinny spożywać pokarmów ludzi. Bądźmy jednak szczerzy, czasami się to zdarza... coś spada na podłogę, gdy gotujemy obiad, a psiak już jest na miejscu, odkurzając okruszki. Albo zdarza mu się podkraść coś z talerza, gdy nikt nie widzi... Istnieje kilka zdrowych „pokarmów ludzi” dla zwierząt domowych (tylko w małych ilościach – nie jako zastępstwo jedzenia dla zwierząt). Jest też jednak wiele pokarmów, które mogą być niebezpieczne dla naszych kocich lub psich przyjaciół. W Stanach Zjednoczonych w dniach 14 – 20 marca obchodzi się Narodowy Tydzień do Walki z Zatruciami zwierząt, więc aby zwiększyć naszą ostrożność w tej dziedzinie, podajemy 10 popularnych produktów spożywczych, które są trujące dla naszych zwierząt.

Reklama

Winogrona i rodzynki

Mogą być one trujące dla zwierząt i powodować niewydolność nerek. Badacze mówią, iż istnieje wciąż wiele niewiadomych, jeśli chodzi o winogrona i rodzynki. Między innymi nie wiadomo, czy mają toksyczne działanie tylko na pewne typy zwierząt, ale nie zaleca się karmienia psów ani winogronami, ani rodzynkami w żadnej ilości.

Awokado

Chociaż wielu właścicieli zwierząt twierdzi, że karmi je awokado bez żadnych problemów, badania wykazują, że ich liście, owoce, pestki i łodygi mogą zawierać toksynę o nazwie persin. Według Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA), odmiana pochodząca z Gwatemali, którą często można napotkać w sklepach, jest najbardziej toksyczna.

Surowe ciasto drożdżowe

Ciasto, które nie jest upieczone i zawiera drożdże, może urosnąć w żołądku zwierzęcia, powodując ból i przyczyniając się do pęknięcia jelit. Ryzyko to nie istnieje, jeśli ciasto jest upieczone.

Świeża i suszona cebula, szczypiorek i czosnek

Wszystkie te produkty mogą prowadzić do podrażnienia układu pokarmowego i uszkodzenia czerwonych krwinek. Cebula we wszelkiej postaci, w tym suszona, surowa czy gotowana, może powodować problemy. Koty są na nią mniej wrażliwe niż psy, ale jest ona toksyczna dla obu gatunków.

Produkty z dużą zawartością soli lub tłuszczu

Nadmierne spożycie tłuszczu może spowodować rozstrój żołądka, a nawet wywołać zapalenie trzustki. Według ASPCA, produkty zawierające dużą ilość soli mogą wywołać ryzyko zatrucia cyjanowodorem. Bądź gotowa na to, że jeśli twoje zwierzę przyjmuje zbyt dużą ilość tłuszczu lub soli w pokarmach, będzie miało biegunkę lub będzie wymiotować.

Resztki w postaci kości

Kości stwarzają ryzyko zadławienia się u zwierząt, a ponadto mogą wbić się w ścianę jelita lub je przebić. Nie karm też swoich zwierząt niedogotowanym mięsem czy jajkami, gdyż mogą się w nich znajdować szkodliwe mikroorganizmy.

Cukierki bez cukru (produkty słodzone ksylitolem)

Składnik ten może spowodować uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć u wrażliwych psów. Ksylitol znaleźć można w wielu produktach, takich jak gumy do żucia, cukierki, ciasteczka niezawierające cukru czy pasta do zębów.

Orzechy makadamia

Orzechy te mogą wywołać osłabienie, wymioty, drżenie i przegrzanie u psów. Objawy te zwykle trwają do dwóch dni i pojawiają się 12 godzin po ich połknięciu.

Alkohol, czekolada, kawa

Według ASPCA, substancje zawarte w czekoladzie, kawie i kofeinie, metyloksantyny, mogą być przyczyną wymiotów, biegunki, posapywania, nadmiernego pragnienia i oddawania moczu, nadaktywności, drżenia, drgawek, a nawet niekiedy śmierci zwierząt.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama