Reklama

10 przydatnych wskazówek jak przestać być samotnym

Są takie momenty w życiu, kiedy każdy z nas potrzebuje trochę czasu dla siebie. Ale jeśli ostatnio miałeś go aż za dużo i zaczynasz odczuwać samotność, to najwyższa pora, aby poszukać sposobów na polepszenie nastroju. Zapoznaj się z poniższymi radami jak przestać być samotnym i odmienić swoje życie.

Reklama

Pamiętaj, że samotność to tylko odczucie – a nie fakt

Gdy czujesz się samotny łatwo ci uwierzyć, że rzeczywiście jesteś sam. A to nieprawda! Często takie samopoczucie jest czymś spowodowane, a nasz mózg jest skonstruowany w ten sposób, że skupia się na nieprzyjemnych odczuciach, takich jak na przykład samotność, przez co one bardziej nam doskwierają. Ale gdy przypomnisz sobie, że to tylko odczucie, a nie fakt łatwiej będzie ci szukać sposobów poradzenia sobie ze swoim problemem z samotnością.

Otwórz się na ludzi

To kolejna wskazówka pokazująca jak porzucić samotność. Jeśli cierpi się z powodu samotności już od dłuższego czasu, łatwo wycofać się w głąb siebie i uważać się za nieudacznika i wyrzutka. Gdy czujemy się samotni cierpi nasze poczucie własnej wartości. Ma to bardzo destrukcyjne skutki i tylko pogarsza sytuację. Jeśli kiedykolwiek poczujesz się samotny, najzdrowszą reakcją będzie zwrócenie się ku ludziom. Zadzwoń do przyjaciół albo kogoś z rodziny i zaproponuj wspólne wyjście. Idźcie na obiad albo na kawę.

Wyloguj się z Facebooka i wyjdź gdzieś

To kolejna rada pomagająca zerwać z samotnością. Facebook to najgorsza kryjówka, gdy czujemy się samotni, ponieważ oglądanie uśmiechniętych, wesołych twarzy naszych znajomych może tylko pogorszyć nasze samopoczucie. Zamiast więc spoglądać na te wszystkie zdjęcia przedstawiające śluby i małe dzieci wyloguj się z Facebooka i wyjdź zaczerpnąć świeżego powietrza.

Zainspiruj się filmikami na YouTube

Artykuły takie jak te są w porządku, ale obejrzenie inspirujących filmików na YouTube może tchnąć w ciebie motywację, której szukałeś i dać ci zastrzyk energii oraz produktywności. Niektóre filmiki świetnie motywują do robienia inspirujących rzeczy a jeśli czujesz się samotny i masz trochę wolnego czasu może ci to pomóc nawiązać kontakt z innymi ludźmi.

Sam rób pewne rzeczy

Czy zdarzyło się kiedyś, że chciałeś obejrzeć jakiś film w kinie, ale wszyscy byli zbyt zajęci, aby z tobą pójść? Zamiast więc iść do kina sam, zostałeś w domu i zatopiłeś się we własnych myślach…

Jeśli chcesz wyrwać się z samotności nie ma powodu, dlaczego nie miałbyś robić rzeczy, które zazwyczaj robi się w towarzystwie. Idź ze sobą a randkę! Samotne wyjście do restauracji czy kina może wydawać się dziwne, ale negatywne emocje tego typu tylko cię stopują. Pomyśl tylko: wolałbyś spędzić czas w kinie oglądając film, który bardzo chciałeś zobaczyć, czy raczej w domu pijąc przed telewizorem kolejną herbatę?

Zacznij prowadzić blog

Blogowanie jest dla każdego. Ty potrafisz pisać bloga, ja potrafię, nawet nasze matki potrafią. Blogowanie to świetne zajęcie, jeśli czujesz się samotny, ponieważ pozwala ci natychmiastowo nawiązać kontakt z innymi ludźmi. Możesz pisać o czymś, co cię pasjonuje, a kto wie, może twoje teksty zapoczątkują ekscytującą dyskusję, do której możesz się przyłączyć. Blogerzy potrafią również zarabiać spore pieniądze i są zapraszani na różne imprezy. Ale to tak na marginesie.

Znajdź sobie zwierzaka

Jeśli przykładowo przeprowadziłeś się do nowego miasta, w którym nikogo nie znasz, jednym z najlepszych sposobów znalezienia towarzystwa jest adoptowanie zwierzaka z lokalnego schroniska. Przywiązanie zwierzaka może dawać niesamowitą radość, sprawi też, że poczujesz się kochany i potrzebny. Zwierzak sprawi, że nie będziesz miał problemów z zagospodarowaniem swojego wolnego czasu. No i będziesz miał kogo przytulać i rozpieszczać.

Pomyśl o innych

Kolejną radą pomagającą uporać się z samotnością jest zainteresowanie się innymi ludźmi. Gdy jesteś samotny łatwo skupić się wyłącznie a sobie i na obecnym stanie swojego życia. Łatwo wtedy wyolbrzymić własne odczucia i popaść w przygnębienie. Ale jeśli wyjdziesz z domu i zwrócisz uwagę na innych ludzi, możliwe, że twoja perspektywa zacznie się zmieniać. Myśląc o innych i przejmując się ich życiem rozwijasz w sobie empatię, która pozwala ci być wdzięcznym, że żyjesz i mieszkasz tuż obok tak zróżnicowanej grupy ludzi. Co lepsze – możesz zaoferować obcym ludziom uśmiech. Zdziwisz się jak poprawi ci to nastrój, zwłaszcza, jeśli ktoś ten uśmiech odwzajemni.

Znajdź nowych znajomych

Nie każemy ci chodzić i skanować ulic miasta w poszukiwaniu ofiary, którą złapiesz za rękę i powiesz “Cześć! Jesteś moim NOWYM kumplem! Napijesz się kawy?” Ale istnieją przecież rozmaite portale internetowe czy aplikacje, które są świetnym sposobem poznawania nowych, tak samo niesamowitych jak ty ludzi.

Czytaj

Czytanie to czynność wykonywana w pojedynkę, ale nie można tu mówić o samotności. Jeśli nie czytasz, to powinieneś zacząć. Zatracenie się w książce to świetny sposób spędzania wolnego czasu i ucieczki do innego świata, która pozwoli ci na kilka godzin zapomnieć o swojej samotności. Dodatkowo, jeśli książka ma walory edukacyjne, możesz się przy okazji czegoś nauczyć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama