Reklama

10 powodów, aby uwolnić się od przytłaczającej przyjaźni

Czasem ciężko jest zaakceptować fakt, że nie wszystkie przyjaźnie są dla nas dobre i że lepiej dać odejść ludziom, którzy nas przytłaczają. Może to zabrzmieć trochę samolubnie, ale w rzeczywistości takie postępowanie samolubne nie jest. Każdy z nas jest odpowiedzialny przed samym sobą oraz przed innymi za swoje własne szczęście. Jeśli masz przyjaciela, który cię spowalnia i przytłacza, przeczytaj poniższe 10 powodów, dla których powinieneś dać odejść takiej przyjaźni.

Wasza przyjaźń działa na jego warunkach

Jeśli zorientujesz się, że właśnie robisz to, co chce twój przyjaciel, a Ty nie czujesz się na siłach, aby zaproponować robienie tego, na co ty masz ochotę, oznacza to, że twój przyjaciel ma nad tobą kontrolę, a to nigdy nie jest dobry znak. Przyjaźń działa w dwie strony, a nie tylko w jedną.

Twojego przyjaciela nigdy nie ma w pobliżu, kiedy go najbardziej potrzebujesz

Prawdziwy przyjaciel pomoże ci przetrwać ciężkie chwile i będzie przy tobie, kiedy będziesz go potrzebować. Jeśli twój przyjaciel znika jak kamfora, gdy ty potrzebujesz pomocy, ale oczekuje, że ty rzucisz wszystko, kiedy to on potrzebuje ciebie, to kolejny sygnał, że w waszej przyjaźni zdecydowanie brakuje równowagi.

On nigdy nie słucha, tego, co do niego mówisz

Kiedy nie masz pewności, czy dana osoba w ogóle zwraca uwagę na to, co do niej mówisz, to nie jest to z pewnością dobry przyjaciel. Prawdopodobnie jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką można zrobić dla przyjaciela, jest wysłuchanie go. Nieumiejętność wysłuchania przyjaciela jest delikatnie mówiąc przejawem braku szacunku i oznacza, że nie traktujemy naszej przyjaźni poważnie.

On zawsze torpeduje twoje pomysły

Przyjaciel powinien być osobą, która zachęca cię do pozytywnego działania i do podążania za swoimi marzeniami. Przyjaciel nie musi się zawsze z tobą zgadzać, i może sobie czasem pozwolić na konstruktywną krytykę względem ciebie, ale nigdy nie powinien torpedować twoich pomysłów. Przyjaciel powinien wspierać twój rozwój, a nie spowalniać cię.

Twój przyjaciel za bardzo się do ciebie przykleił

Gdy umawiacie się na kawę, a twój przyjaciel nalega, abyś został na łikend, oznacza to, że stał się za bardzo zależny od ciebie. Przyjaźń nie powinna sprawiać, że czujesz się jak uwięziony w nieszczęśliwym małżeństwie. Przyjaźń powinna być bardziej swobodna, a ty nigdy nie powinieneś odczuwać presji, aby zostać u przyjaciela dłużej niż rzeczywiście masz na to ochotę.

On potrafi z niczego zrobić dramat

Ktoś, kto ma do ciebie pretensje o najmniejszy drobiazg nie może być nazywany przyjacielem. Niektórzy sprawiają wrażenie, jakby lubili się kłócić bez powodu. Dla takich ludzi możesz w jednej chwili zmienić się z najlepszego przyjaciela w największego wroga. Utrzymanie takiej przyjaźni może kosztować zbyt wiele zachodu, aby warto było kontynuować tę relację.

Twój przyjaciel jest zazdrosny

Jeśli masz przyjaciela, który zazdrości ci partnera, to mamy tu spory problem! Nikt nie lubi czuć się pominięty czy odrzucony, ale przyjaciel nie może ci odmówić prawa do sporadycznych wyjść z innymi ludźmi. Jeśli twój przyjaciel nie może się z tym pogodzić, może czas zakończyć taką znajomość.

On nigdy nie ma przy sobie pieniędzy

Ten punkt ciężko jest rozwinąć tak, aby nie wyjść na samoluba. Oczywiście powinieneś pomagać przyjacielowi w potrzebie, albo zapłacić większą cześć rachunku, jeśli akurat kiepsko u niego z pieniędzmi. Ale nie możesz się zamienić dla niego w przenośny bankomat! Jeśli czujesz, że przyjaciel wykorzystuje cię finansowo, powinieneś ukrócić ten proceder albo… zakończyć przyjaźń.

Twój przyjaciel cię demotywuje

Niektórzy lubią dzielić się swoim nieszczęściem, unieszczęśliwiając innych. Mówimy tu o wiecznym pesymiście, który pomoże odejść wszystkim twoim ambicjom, motywacjom i energii tylko dlatego, że nie posiada własnych. Jeśli po każdym spotkaniu z przyjacielem czujesz się całkowicie zdemotywowany, to kolejny dobry powód, aby rozluźnić łączącą was znajomość.

Tak właściwie, to już go nie lubisz

Możliwe, że zwyczajnie go przerosłeś i czujesz, że czas ruszyć w zupełnie innym kierunku. Tylko dlatego, że kogoś znasz i przyjaźnisz się z nim od jakiegoś czasu nie oznacza, że jesteś związany z nim na wieki. Ważne, aby mieć przyjaciół, którzy nas inspirują i aby ta przyjaźń przebiegała na równej stopie. Bardzo ciężko może być uwolnić się od przyjaciela, który nas przytłacza, ale należy robić to, co wydaje nam się właściwe, będąc przy tym tak uprzejmym jak to tylko możliwe.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama