Reklama

Jak zrobić piniatę?

Piniata to tradycyjna zabawa ludowa wywodząca się z krajów latynoamerykańskich. Z czasem zyskała jednak taką sławę, że stała się popularna niemal na całym świecie. To oryginalny element imprez okolicznościowych dla dzieci, np. urodzin. Piniata to po prostu kartonowe opakowanie o różnych kształtach i kolorach, w środku którego umieszcza się różnorodne słodycze i drobiazgi dla dziecka obchodzącego święto. Przywiązuje się ją tak, by wisiała swobodnie w powietrzu (np. do drzewa w ogrodzie), a mali goście (mogą mieć zasłonięte oczy) w trakcie zabawy próbują ją strącić, by wydostać łakocie i drobiazgi. Piniata jest więc oryginalnym sposobem na uatrakcyjnienie imprezy – bardzo podoba się dzieciom i wywołuje mnóstwo radości. Dowiedz się, jak samodzielnie zrobić atrakcyjną piniatę.

Jak powinna wyglądać piniata?

Piniatę zazwyczaj tworzy się z kartonu, grubszego papieru, gazet i większych balonów. Jej wygląd warto dostosować do zainteresowań dziecka. Może więc mieć kształt dinozaura, kucyka, gwiazdy czy po prostu ogromnego cukierka. Niestety gotowe piniaty są dość drogie – ich koszt to 40-100 zł. Dlatego warto przygotować ją samodzielnie. Będziemy potrzebować kartonu lub starych gazet, bibuły, kleju, kolorowego papieru, nożyczek i brokatu.

Jak zrobić piniatę?

Jeśli chcemy, by nasza piniata miała oryginalny kształt, musimy wykonać ją z cienkiego kartonu. Na dużych fragmentach najpierw wyrysowujemy kształt, a następnie wycinamy go na dwóch kartonach (tak by powstał przód i tył). Później wycinamy też dwa takie same szerokie paski z ząbkami, które będą bokami piniaty. Odginamy ząbki i przyklejamy je do elementów przednich i tylnych za pomocą kleju. Jeśli karton jest grubszy, warto go dodatkowo ponacinać, tak by dzieci zdołały go uszkodzić. Po sklejeniu i umieszczeniu w środku prezentów piniatę oklejamy kolorowym papierem i paskami bibuły, a następnie brokatem czy koralikami.

Co umieścić w piniacie?

W piniacie zazwyczaj umieszcza się słodycze – przede wszystkim cukierki o różnych smakach, czekoladki, małe batoniki czy gumy do żucia. Jednak dla uatrakcyjnienia zabawy warto pomyśleć też o niewielkich drobiazgach, np. małych maskotkach, breloczkach czy innych gadżetach. Trzeba tylko pamiętać, by były to przedmioty, które nie stłuką się po upadku z wysokości. Zabawa polega na tym, że każdy z uczestników po strąceniu piniaty stara się zebrać jak najwięcej łakoci i gadżetów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama