Reklama

O czym pamiętać przed poręczeniem pożyczki "rodzinnej"?

Chęć niesienia pomocy przyjaciołom i najbliższym wydaje się czymś oczywistym, także jeśli w grę wchodzą sprawy finansowe. Poręczenie czy podżyrowanie kredytu, gdy bliscy są w potrzebie, pożyczka - nawet - wysoka to sytuacje znane chyba każdemu z życia codziennego. Jednak nie zawsze takie historie kończą się dobrze. Co robić, gdy pożyczkobiorca odmawia spłaty, a cały dług zaczyna obciążać nas? Jakie zagrożenia niesie niewinna z pozoru przyjacielska czy rodzinna pomoc?

Poręczasz kredyt? Oto co warto sprawdzić

W drugim odcinku nowej serii Polsatu "Wolni od długów" w takiej właśnie sytuacji znalazło się starsze małżeństwo Ireny i Jana Prendota z Marek. Poręczyli oni pożyczkę swojej krewnej, Stefanii, która po śmierci męża znalazła się w trudnej sytuacji. Niestety - przestała spłacać raty i zerwała z Ireną i Janem wszelkie kontakty. Co zrobić, żeby uniknąć podobnej sytuacji radzi ekspert programu "Wolni od Długów" Fryderyk Karzełek.

Przyjaciółka poprosiła cię o podżyrowanie pożyczki bez zaświadczeń? Ukochany wuj nalega, abyś poręczył mu kredyt w banku? Instytucja poręczenia jest tak stara, jak pożyczanie pieniędzy. Jej istotą jest zmniejszenie ryzyka udzielającego pożyczki poprzez zwielokrotnienie liczby osób odpowiadających za spłatę. Krótko mówiąc, jeśli pożyczkobiorca nie może spłacić pożyczki, to wierzyciel ma prawo dochodzić należności także od poręczyciela. Wierzyciel ma zazwyczaj prawo wyboru kogo, pożyczkobiorcę czy poręczyciela, będzie "ścigał" i - co oczywiste - zazwyczaj wybiera tego, kto daje większe szanse na spłatę długu.  

Reklama

Zastanów się zatem dobrze, zanim zdecydujesz się wyświadczyć "przysługę" i zostać żyrantem.

Przede wszystkim oceń:

- czy pożyczkobiorcę stać na spłatę zaciąganej pożyczki, czy może od razu widać, że spłata nie pójdzie mu gładko?

- czy jeśli okaże się, że jako poręczyciel masz spłacać całą pożyczkę, to kwota długu nie przerośnie twoich możliwości?

Poręczenie pożyczki: O czym warto pamiętać?

- jeśli dojdzie do sytuacji niespłacania długu przez pożyczkobiorcę, to nie będziesz mógł się uwolnić od spłaty długu, tłumacząc np. że poręczyłeś pożyczkę "przez grzeczność";

- nie wstydź się odmówić prośbie o poręczenie, jeśli kwota długu, który cię może obciążyć narazi ciebie i twoich bliskich na życiowe problemy, takie jak utrata samochodu, mieszkania, czy domu;

- jeśli ani pożyczkodawca, ani poręczyciel nie będą spłacać długu i dojdzie do postępowania komorniczego, to kwota długu wzrośnie jeszcze o wysokie koszty egzekucji.

Kiedy poręczone kwoty obciążają zdolność kredytową?

Decydując się poręczyć kredyt, weź pod uwagę fakt, że kwoty, które poręczyłeś obciążają twoją zdolność kredytową, co może sprawić, że sam będąc w potrzebie nie uzyskasz nigdzie kredytu. Jeśli zaś będziesz starać się o kredyt i nie ujawnisz tego, że jesteś poręczycielem - możesz narazić się na poważne kłopoty.

Źródłem niektórych długów są także transakcje zawierane przed notariuszem. Bądź uważny i skoncentrowany podczas aktu notarialnego, żeby zrozumieć jego treść. Jeśli czegoś nie rozumiesz, to poproś notariusza o wytłumaczenie, są bowiem takie umowy, których warunki przewidują, że w przypadku nie wywiązania się z nich będziesz odpowiadać za dług bez konieczności uzyskania wyroku sądu (na zasadzie artykułu 777 kodeksu cywilnego).

 

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama