Mandat dla właścicieli samochodów. Czynność zakazana nawet na terenie własnej posesji

W pierwszej dekadzie XXI wieku dość powszechne było mycie samochodów przed domami, blokami, a nawet na opustoszałych parkingach. Taki widok odszedł jednak do lamusa, z powodu zmian w przepisach, które grożą karą finansową. Nie wszyscy są jednak świadomi nieprzyjemnych konsekwencji, a te potrafią uderzyć po kieszeni. Z jakimi konsekwencjami należy liczyć się podczas mycia samochodu na prywatnej posesji? Sprawdź teraz.

Kara za mycie auta przed domem

Właścicielom posesji bardzo często wydaje się, że akt własności upoważnia ich do wykonywania na nich wszystkiego, co tylko im się zamarzy. Okazuje się, że jest tak tylko w teorii. Praktyka pokazuje, że również za murem własnej działki obowiązują nas przepisy gminne. 

Jeszcze kilkanaście lat temu popularnym widokiem w słoneczne dni byli posiadacze samochodów, którzy cierpliwie i własnoręcznie myli swoje pojazdy wodą i specjalnymi środkami. Teraz zdarza się to coraz rzadziej, gdyż czyn ten podlega karze. Obowiązujące w Polsce prawo zakazuje mycia samochodu na posesji. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem i karą finansową, której wysokość ustalana jest przez radę gminy. Najczęściej oscyluje w okolicach 500 zł, zwłaszcza jeśli przydomowy teren nie został odpowiednio przygotowany.

Reklama

Sprawdź: Jak przewozić psa w samochodzie? Aktualne przepisy

Czyszczenie samochodu na posesji - co na to przepisy?

Brudna woda, pozostała po myciu samochodu, wsiąka w ziemię, a to jest niezgodne z prawem. Zostało to uregulowane w ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.). Ustawa w artykule 4 stanowi:

Taki regulamin obowiązuje każdą gminę znajdującą się na terenie naszego kraju. Mycie samochodu poza dedykowanymi myjniami dopuszczalne jest jedynie wtedy, gdy tworzące się ścieki będą odprowadzane do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych, po wcześniejszym przejściu przez osadnik. Surowo zabronione jest odprowadzanie nieczystości bezpośrednio do ziemi oraz zbiorników wodnych. Właściciele samochodów powinni je pielęgnować w myjniach lub miejscach specjalnie wyznaczonych przez zarządców spółdzielni, wspólnoty oraz władze gminy.

Sprawdź: Jak odrzucić spadek wraz z długami?

Jak uniknąć kłopotów?

Chcąc sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy w wybranej przez nas gminie, wystarczy wejść na dedykowaną stronę samorządu. W kolejnym kroku wyszukujemy na niej tzw. BIP, czyli Biuletyn Informacji Publicznej. Kiedy załadujemy odpowiedni wynik, poszukujemy "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy...". Decydując się na umycie samochodu przed domem, mimo zakazu, musimy liczyć się z kontrolą policji, która ma prawo udzielić upomnienia lub wypisać mandat. Jego wysokość zależy przede wszystkim od stopnia pozostawionego zanieczyszczenia.

Czy zatem nie można opłukać samochodu nawet czystą wodą? Teoretycznie nie jest to zakazane w żaden konkretny sposób. Sytuacja zmienia się, jeśli planujemy użyć specjalnego szamponu. Wówczas niezbędne będzie spełnienie warunków stosowania chemii biodegradowalnej i koniecznie odprowadzić ścieki do zamkniętego zbiornika.

Sprawdź również:

Najgorsze błędy popełniane przez Polaków w domach. Szczyt kiczu

Te grzyby kosztują krocie. Rozglądaj się uważnie w lesie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | przepisy | mycie samochodu | mycie samochodu w domu
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama