Reklama

Jak uniknąć kłótni o podział rodzinnego majątku?

Gdy przychodzi do podziału rodzinnego majątku, więzy krwi często okazują się słabsze, niż żądza posiadania. Zamiast kłócić się o majątek, lepiej szybko dojść do porozumienia, by zgodnie podzielić spadek, oszczędzając w ten sposób czas, nerwy i pieniądze. Jak uniknąć kłótni o podział majątku po rodzicach? Dowiesz się tego z poniższej porady.

Reklama

Pomoc mediatora

Zanim rozpoczniemy walkę "na noże", warto skorzystać z mediacji. Specjalnie wyszkolony w tym temacie mediator stworzy przyjazną atmosferę sprzyjającą rozwiązaniu sporu. Pomoże sporządzić ugodę.

To szybsze i tańsze rozwiązanie niż ciągnące się miesiącami sprawy w sądzie. Dobrego mediatora można znaleźć na liście mediatorów na stronie internetowej każdego sądu.

Zgodny wniosek do sądu

Lepiej myśleć rozsądnie, to oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli obie strony porozumieją się co do podziału majątku, mogą napisać zgodny wniosek o podział spadku.

Na przykład opłata sądowa za wniosek o podział gospodarstwa ze zniesieniem współwłasności to 600 zł. Obie strony sporu zaoszczędzą wówczas 400 zł, bo opłata za wniosek złożony przez jedną stronę wynosi 1000 zł. Warto więc oddzielić niepotrzebne emocje od obecnej sytuacji.

Korzystne rozliczenia

Jest kilka innych dobrych rozwiązań. Jedna ze stron może zostać na gospodarstwie i spłacić drugą. Możliwa jest też sprzedaż nieruchomości i podział pieniędzy. Warte rozważenia jest podzielenie domu oraz gruntów i zniesienie współwłasności.

Szybko u notariusza

Podziału spadku można dokonać nie tylko w sądzie, ale i u notariusza. Strony mogą iść do kancelarii notarialnej (dowolnie wybranej). Muszą zabrać: swoje dowody osobiste, akty zgonu rodziców, postanowienie sądu o nabyciu spadku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama