Czy można pić piwo bezalkoholowe w miejscu publicznym? Przepisy są jasne

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Zamiast zamykać się w czterech ścianach, z ochotą wychodzimy do parków i innych miejsc, w których można zażyć kąpieli słonecznej. Gdy upał daje się we znaki, przychodzi potrzeba ugaszenia pragnienia. Wielu z nas chętnie sięga po piwo bezalkoholowe, jednak czy jego spożywanie w miejscach publicznych jest dozwolone? Co na ten temat mówi prawo i czy za degustację grozi nam mandat?

Zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym

W sezonie wakacyjnym często podróżujemy i musimy się nastawić na to, że w każdym kraju podejście do tego tematu może wyglądać różnie. W Polsce przepisy są restrykcyjne i jednoznacznie zakazują spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ograniczenia te wynikają z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Celem takich działań jest zapewnienie porządku publicznego oraz ochrona zdrowia i życia obywateli. Wyjątkiem bywają jedynie wydzielone strefy, np. ogródki piwne albo imprezy okolicznościowe. Trzeba jednak brać pod uwagę, że wyjście z takiego obszaru z kubkiem czy butelką zawierającą alkohol może skutkować interwencją policji lub straży miejskiej i nałożeniem na nas mandatu w wysokości 100 zł.

Reklama

Zobacz też: Upał nie odpuszcza. Czy kierowca może pić piwo bezalkoholowe i prowadzić?

Alkohol w rozumieniu prawa

Zastanawiając się nad tym, czy można pić piwo 0% w miejscach publicznych, najrozsądniej jest sięgnąć do wspomnianej Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Kluczową informację znajdziemy w art. 46 ust. 1:

Wynika więc z tego, że piwo bezalkoholowe nie jest traktowane jako napój wyskokowy i może być spożywanie w miejscach publicznych bez groźby problemów z prawem i kary grzywny.

Sprawdź: Czy można pić alkohol na plaży?

Jak zachować się w przypadku policyjnej kontroli?

Musimy liczyć się z tym, że nawet spożywając piwo bezalkoholowe, możemy zwrócić na siebie uwagę służb mundurowych. Z pewnej odległości niemożliwa jest przecież ocena napoju znajdującego się w butelce czy puszce, którą mamy w rękach. Co zrobić w sytuacji policyjnej kontroli?

Należy przede wszystkim zachować spokój. Oburzenie i nerwy z pewnością w niczym nie pomogą. Najlepiej rzeczowo wyjaśnić funkcjonariuszowi, że napój, który spożywamy, nie zawiera alkoholu. Zaprezentujmy mu także opakowanie z dokładnie wypisanym składem, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przeczytaj:

Uważaj na kwiaty na balkonie. Grozi ci mandat albo więzienie

Widzisz drona w pobliżu domu? Uważaj! To może być trik złodziei

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama