Krokusy w Tatrach 2023. Kiedy spodziewać się krokusów w pełnym rozkwicie?

Kiedy pojawiają się krokusy w Tatrach? To pytanie zadają sobie tysiące turystów, które każdego roku odwiedzają słynące z tych wiosennych kwiatów zakątki. Prawdziwe oblężenie przeżywa Dolina Chochołowska, lecz nie jest ona jedynym miejscem, w którym podziwiać można fioletowe dywany. Kiedy kwitną krokusy? Wszystko zależy od panujących warunków. Jak prezentują się one aktualnie?

Krokusy w Tatrach - kwiatowa tradycja

Dla wielu turystów wyjazd w Tatry w celu podziwiania kwiatów stał się już wiosenną tradycją. Szafrany spiskie, bo tak brzmi pełna nazwa popularnych krokusów, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nadejścia wiosny w górach. Choć część turystów już teraz dzieli się w internecie zdjęciami pojedynczych wiosennych kwiatów, na fioletowe dywany złożone z milionów krokusów będzie trzeba jeszcze poczekać.

Przeczytaj: "To miejsce było naszym odkryciem". Turyści dosłownie zakochują się w tych miejscach

Reklama

Dolina Chochołowska — czy są już krokusy?

Wydaje się, że do tatrzańskich dolin wiosna zagląda coraz śmielej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pogoda w górach jest przewrotna, a koniec marca to nadal zimowe warunki. W ostatnim tygodniu marca prognozowane są opady śniegu i ochłodzenie, które opóźnią kwitnienie krokusów.

Aktualny "raport krokusowy" warto śledzić w mediach społecznościowych schroniska mieszczącego się w Dolinie Chochołowskiej. Według wpisu z 23 marca 2023 roku:

Przewiduje się, że w tym roku krokusy w Tatrach w pełnym rozkwicie podziwiać będzie można w drugiej połowie kwietnia.

Gdzie wybrać się na krokusy w Tatrach?

Wspomniana Dolina Chochołowska to najbardziej oczywisty wybór, ze względu na możliwość podziwiania łąk usłanych milionami kwiatów. To widok, który pozostaje na długo w pamięci, lecz trzeba być przygotowanym na wycieczkę w tłumie innych wędrowców.

Warto więc mieć na uwadze, że dobrym miejscem na oglądanie krokusów są rejony Kościeliska i Polana Biały Potok. Gdzie jeszcze oglądać krokusy? Polana Kalatówki wiosną prezentuje się wyjątkowo efektownie. W jej przypadku dużym atutem dla osób, które nie są przyzwyczajone do długich wędrówek, jest brak trudności technicznych oraz krótki dystans. Wejście na szlak znajdziemy w Kuźnicach, a na polanę dojdziemy spokojnym tempem w ciągu 50 minut. Do pokonania jest dystans zaledwie 1,5 kilometra.

Ani kroku(s) dalej

Taką informację można znaleźć na tabliczkach w miejscach, w których kwitną krokusy. Niejednokrotnie są one oddzielone od szlaku przy pomocy taśmy — nie jest ona tam bez przyczyny. Krokusy są pod ścisłą ochroną. Zakazane jest ich zrywanie, należy zachować także dużą ostrożność, by nie zdeptać delikatnych kwiatów. Starajmy się je podziwiać bez szkody dla tatrzańskiej przyrody i dopilnujmy, by chęć zrobienia "idealnego zdjęcia" nie skutkowała stratowaniem krokusów.

Polecamy:

QUIZ: WYbierasz się w góry? Sprawdź swoją wiedzę

Turystyczny hit na mapie małopolski. Malownicze uzdrowisko ukryte w górach

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama