Reklama

Co zobaczyć na wyspie Hvar?

Wystarczy kilka chwil, a zakochasz się w chorwackiej wyspie Hvar! Uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Oferuje zarówno ciekawą architekturę i zabytki, jak i lazurowy błękit morza i urokliwe plaże. Górzyste, zielone tereny wypełnione są zapachem rosnącej tu lawendy i rozmarynu oraz dźwięcznymi cykadami. Jadąc w to miejsce, dobrą pogodę masz jak w banku! Nie bez powodu wyspa ta nosi nazwę „hvar”, co w języku staroperskim oznacza słońce. Co warto zobaczyć, gdy tam już będziemy?

Reklama

Wizyta w stolicy

Cumując w porcie, skieruj się w stronę stolicy wyspy – miasta Hvar. Miń po drodze mury obronne wzniesione tu przez Hiszpanów w XVIII wieku, wędrując tędy dotrzesz do starego miasta.

W jego centrum znajduje się ogromny rynek liczący sobie 4 500 metrów kwadratowych, a wokół niego zlokalizowane są najważniejsze dla turystów miejsca.

Jedną część placu zajmuje kameralna katedra św. Szczepana z piękną, strzelistą wieżą dzwonnicy. Zaraz obok znajduje się także zabytkowy hotel „Palace” z renesansową loggią oraz Pałac Biskupi.

Skieruj swój wzrok ku zatoce i dawnemu arsenałowi, gdzie mieści się najstarszy teatr świata. Przy odrobinie szczęścia możesz zdobyć bilety na ludową sztukę.

Nad zatoką góruje klasztor

Nad zatoką góruje klasztor franciszkanów z XV wieku. Pójdź w stronę nadmorskiej promenady pełnej palm, drzewek oliwnych, figowców oraz innych śródziemnomorskich roślin. Zatrzymaj się w nadmorskiej restauracji, aby spróbować tutejszego przysmaku zwanego hvarska gregada. To jednogarnkowe danie przygotowane z wielu gatunków świeżych ryb, zawsze podawane z ziemniakami.

W mieście możesz podziwiać renesansowe i barokowe pałace, a w hvarskim porcie – cumujące tu luksusowe jachty z całego świata. Spróbuj także wypożyczyć łódkę, sprzęt do windsurfingu lub poćwiczyć nurkowanie w krystalicznie czystych wodach Adriatyku.

Przepiękny widok na zatokę

Zajrzyj do górującej nad miastem twierdzy Španjola, skąd roztacza się przepiękny widok na malowniczą zatokę oraz Piekielne Wyspy.

Odwiedź także znajdujące się niedaleko miasteczko Stari Grad wpisane na listę UNESCO. Zobaczysz tam fragment muru cyklopowego z czasów starożytnych oraz renesansowy zamek Petera Hektorivića, gdzie mieści się dzisiaj muzeum etnograficzne.

Dla relaksu

Zrelaksuj się na plaży w jednej z przepięknych zatoczek Hvaru i koniecznie spróbuj jednego z tutejszych win, takiego jak chociażby orzeźwiające, białe wino bogdanuša. Zakup w porcie woreczek lawendy, który przypomni ci chwile spędzone w najbardziej malowniczym zakątku chorwackiego wybrzeża.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama