Reklama

Co zobaczyć na Djerbie?

Na Djerbie słońce świeci przez okrągły rok. Ta największa tunezyjska wyspa ma wspaniały klimat, niekończące się plaże i ciepłe morze prawie pozbawione fal. Blisko stąd także na kontynent afrykański i na gorącą Saharę. Legendy mówią, że właśnie na Djerbę dotarł Odyseusz, żeglując z Troi, a jego współtowarzysze nie chcieli jej już opuścić. Wyspa ta była także miejscem odpoczynku dla żeglarzy przemierzających wody Morza Śródziemnego, którzy nazywali ją krainą ludzi szczęśliwych. Co warto zobaczyć będąc na Djerbie?

Wyspa żyje z turystyki. Najpiękniejsze plaże oraz najczystsze morze znajdują się na północy (np. Plage de Sidi Mahrez). Niemal na każdej plaży można wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Najbardziej popularne są deski windsurfingowe, paralotnie i skutery wodne.

Na turystów czekają wielbłądy, przechadzające się leniwie po plaży. Ogromną popularność zdobywa jazda konna. Powstaje coraz więcej stajni, w których trzymane są również kucyki. Djerba jest płaska, więc doskonale nadaje się na wycieczki rowerowe. Rowery można wypożyczyć w prawie każdym hotelu.

Warto wybrać się do wioski Riadh. Tutejsza synagoga Ghriba jest celem wielu pielgrzymów żydowskich. Zabytek ten został zbudowany na fundamentach jednej z najstarszych synagog świata. Budowla miała upamiętnić miejsce, w którym w 600 r. p.n.e. spadł z nieba święty kamień. W synagodze jest przechowywany jeden z najstarszych na świecie egzemplarzy Tory.

Na południu wyspy warto odwiedzić Guellalę, słynącą z wyrobów garncarskich. Na Djerbie znajduje się też największa w basenie Morza Śródziemnego farma krokodyli. Jest ich tu 400, sprowadzonych z Nilu.

Znakomitą przerwą w odpoczynku jest wyprawa na kontynent afrykański. Można wybrać się na Saharę, do oaz górskich Chebika i Tamerza lub do Chenini, miasteczka zamieszkanego przez Berberów, którzy swe domy wykuli w skałach.

Informator

Lot z Polski trwa ok. 3,5 godz. Na Djerbę latają czartery biur podróży.

Djerba Explore Park można zwiedzać od czerwca do końca września w godz. 9-20, a od października do końca maja do godz. 18.

Bilet normalny kosztuje 7,30 €, ulgowy (dla dzieci do 12 lat) 3,70 €. Do Chenini najłatwiej dotrzeć wykupując dwudniową wycieczkę na Saharę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama