Reklama

Co warto zobaczyć na wyspie Zakynthos?

Wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji rozciąga się najbardziej zielony archipelag Wysp Jońskich. Na jego południowym krańcu leży Zakynthos – oaza bujnej przyrody i jedwabistego, złotego piasku. To doskonały cel dla spragnionych wypoczynku. Zanim się tam wybierzemy, warto dowiedzieć się jakie znajdujące się tam atrakcje są godne naszej uwagi. Podpowiedzi szukaj w tym poradniku.

Reklama

Miasto Zakynthos

Głównym miastem wyspy jest Zakynthos. Panujący tu przez 300 lat Wenecjanie nazywali je Kwiatem Wschodu. Odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1953 r., przypomina elegancką włoską riwierę. Najcenniejszym skarbem miasta Zakynthos jest kościół św. Dionizosa z XVII w. ze stojącą osobno dzwonnicą. Zaś najstarszym i najważniejszym zabytkiem na wyspie jest monastyr pod wezwaniem Matki Bożej, zbudowany w XV w. w górskiej wiosce Anafonitria. Przez 10 lat mieszkał w nim opat Dionizos, który po śmierci został świętym i patronem wyspy. Mieszkańcy wierzą, że czuwa on nad świątynią, dlatego od 600 lat, mimo trzęsień ziemi, stoi ona niewzruszona.

Ważące ponad 100 kg żółwie

Wyspę za ojczyznę obrały cętkowane żółwie caretta caretta. Co roku na wiosnę przypływają tu z Afryki ważące ponad 100 kg samice, by po zmroku złożyć jaja w ciepłych piaskach tutejszych plaż. W sierpniu z jaj wykluwają się młode i od razu pędzą do morza.

O ile plaże na południu są piaszczyste, łagodnie schodzące w morze, pełne zatoczek, jak półksiężycowa Gerakas, to na zachodzie i północy wybrzeże jest dzikie i skaliste. I to właśnie tu znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż świata zwana Zatoką Wraku.

Dzwony Anafonitrii

Najstarszy zabytek na wyspie to XV-wieczny monastyr Matki Bożej. Znajduje się na uboczu pięknej, górskiej wioski Anafonitria. Trochę ukryty na skale, pośród drzew, o zmurszałych murach zarastających krzewami, sprawia wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał. Do modlitwy wzywa pop grający na dzwonach, które zawieszone są na drzewie.

Podróż

Samolotem z przesiadką w Atenach to koszt około 1800-2000 zł w obie strony. Warto szukać bezpośrednich lotów czarterowych. Cena biletu ok. 1000 zł.

Nocleg: Skromne, ale wygodne i funkcjonalne pokoje, typu studio 2-osobowe, można znaleźć w promocji w cenie 100-200 zł/dobę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama