Reklama

Co można zabrać do samolotu? Miniporadnik dla podróżujących

Każdy, kto choć raz podróżował samolotem, wie, że cena biletu (szczególnie tanich linii lotniczych) nie pozwala nam na zabranie dużej ilości bagażu. Bez dodatkowych opłat możemy wziąć wyłącznie tak zwany bagaż podręczny. Dla tych osób, które pierwszy raz lecą samolotem, kłopotliwe mogą okazać się również zasady dotyczące przewożenia różnego rodzaju produktów. By nieco ułatwić im pierwszą podróż, przygotowaliśmy specjalny miniporadnik, który podpowiada, co możemy zabrać do samolotu do konkretnego bagażu.

Czym się różni bagaż podręczny od rejestrowanego?

Obecnie praktycznie w każdej linii lotniczej możemy wybrać dwa typy bagażu: podręczny i rejestrowany. Ich wybór powinien być uzależniony od ilości rzeczy, które chcemy przewieźć.

Za bagaż podręczny uznaje się małą walizkę, czasami również dodatkową torbę, która powinna zmieścić się pod siedzeniem w samolocie. Takie rozwiązanie oferują tanie linie lotnicze. Bagaż podręczny sprawdza się, jeśli lecimy krótką, na przykład czterodniową podróż. Gdy potrzebujemy spakować więcej rzeczy, wybierzmy opcję bagażu rejestrowanego. Jest to oczywiście opcja płatna. Cena bagażu rejestrowanego uzależniona jest od konkretnej firmy.

Płyny - podstawowe zasady przewożenia w bagażu podręcznym

Każdy, kto zabiera do samolotu wyłącznie bagaż podręczny, powinien wiedzieć o zasadzie jednego litra. Jest ona bardzo prosta: do bagażu podręcznego nie możemy spakować więcej niż jeden litr płynów. Powinny znajdować się one w pojemnikach, których pojemność jest nie większa niż 100 mililitrów. Dotyczy to głównie szamponów, żeli pod prysznic, mleczek do ciała, płynów do płukania ust, a także napojów i alkoholu. Jeżeli chcemy kupić coś większego do picia, lepiej zrobić to po odprawie.

Ostre przedmioty

Przewożenie ostrych przedmiotów uzależnione jest od ich rodzaju oraz typu bagażu. Oczywiście znacznie mniej przewieziemy w bagażu podręcznym. Przyjrzyjmy się, które z nich mogą znaleźć się w bagażu podręcznym lub rejestrowanym.

Bagaż podręczny

Z grupy ostrych przedmiotów w bagażu podręcznym mogą znaleźć się: buty na szpilkach, cążki do paznokci i skórek, jednorazowe maszynki do golenia (wyłącznie, jeśli posiadają osłonkę), pensety, niewielkie narzędzia kosmetyczne zakończone ostrzem.

Bagaż rejestrowany

W bagażu rejestrowanym możemy przewieźć już znacznie więcej tego typu przedmiotów. Mowa między innymi o brzytwach i żyletkach luzem, drutach i szydełkach do robótek ręcznych, golarkach i ostrzach, nożach, nożyczkach, skalpelach, strzykawkach, igłach, toporkach i tasakach, a także średnich rozmiarów ostrych narzędziach.

Kosmetyki, przybory kosmetyczne

Zacznijmy od tego, że kosmetyki w samolocie w bagażu podręcznym powinny być przewożone w pojemnikach nie większych niż 100 mililitrów. Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, mogą być to kosmetyki o znacznie większej pojemności. Zarówno do bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego, można zapakować:

* kremy i płyny kosmetyczne;

* mydło w płynie;

* szampony;

* żele;

* krople do oczu;

* płynne kosmetyki do makijażu;

* pastę do zębów;

* lakiery i zmywacze do paznokci.

Leki

Według obowiązujących przepisów pasażerowie mogą zabrać ze sobą leki do samolotu. Do bagażu podręcznego możemy spakować zarówno leki ogólnodostępne, jak i te przepisane przez lekarza. Przy odprawie należy jednak poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o tym, że mamy ze sobą produkty medyczne. Zdarzają się również przypadki, w których możemy zostać poproszeni o potwierdzenie autentyczności lekarstw, dlatego najlepiej mieć przy sobie dokumentację jako dowód. Leki w postaci płynnej powinny znajdować się w pojemnikach, których objętość nie przekracza 100 mililitrów.

Sprzęt medyczny

Na pokład samolotu pasażerowie mogą zabrać również wybrane artykuły sprzętu medycznego, jednak wyłącznie do własnego użytku. Do tej grupy zalicza się:

* zasobniki z tlenem lub powietrzem (ich waga brutto nie powinna przekraczać pięciu kilogramów);

* laskę do podpierania się;

* inhalatory;

* glukometry;

* przenośny termometr;

* igłę w osłonce;

* defibrylator;

* suchy lód.

Podczas odprawy należy dokładnie opowiedzieć pracownikom kontroli bezpieczeństwa o sprzętach, jakie przewozimy. Możemy być poproszeni również o ich uruchomienie.

Żywność

W samolocie możemy przewozić praktycznie każdy rodzaj żywności. Jej ilość ograniczona jest głównie bagażem. W przypadku podręcznego nie możemy przewozić płynów w pojemnikach większych niż 100 mililitrów. Chyba, że kupimy je w strefie bezcłowej już po kontroli bagażu. Inne produkty są jak najbardziej dozwolone, jednak powinny być dokładnie zapakowane.

Inne

Jako bagaż rejestrowany możemy przewieść również duże narzędzia, sprzęt sportowy i biwakowy, broń oraz duże urządzenia elektryczne.

Definitywnie zakazane

Do substancji definitywnie zakazanych na pokładzie samolotu należą: materiały wybuchowe i łatwopalne oraz substancje chemiczne i toksyczne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama