Reklama

Szafran dla zdrowia i urody

Szafran jest jedną z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych przypraw na świecie. Był on używany na królewskich dworach już setki lat temu. Sprawdza się doskonale również jako kosmetyk i może poprawiać odcień skóry. Do tego z racji swojego składu ma szereg zastosowań medycznych. Zbierany na jesień szafran rośnie na wielu obszarach, między innymi w Hiszpanii czy w Iranie, jak również w Indiach. Szafran można spożywać zarówno jako dodatek, jak i przekąskę. Poniżej znajdziesz kilka jego zastosowań dla zdrowia i urody.

Reklama

Właściwości zdrowotne szafranu

Trawienie

Szafran aktywuje i wspiera enzymy trawienne, co przejawia się lepszym metabolizmem. Doskonale także oczyszcza krew, wspomagając proces leczenia wątroby, nerek oraz pęcherza moczowego.

Artretyzm

Szafran relaksuje mięśnie i odgrywa znaczącą rolę w uśmierzaniu bólu. Jednym z jego efektów jest likwidowanie kwasu mlekowego, który powoduje silne bóle po treningach sportowych.

Bezsenność .

Szafran posiada właściwości kojące. Świetnie się sprawdza, kiedy masz problemy ze snem. Jedyne co musisz zrobić, to dodać szafranu do mleka i wypić, zanim pójdziesz spać.

Widzenie

Badania naukowe dowodzą, że szafran pomaga osobom, które zmagają się chorobami oka, takimi jak zaćma czy choroby siatkówki.

Gorączka

Tabletki z krokusem są doskonałym lekarstwem na gorączkę. Szafran zawiera również związek chemiczny odpowiedzialny za ulgę w gorączce, dzięki czemu również dobrze się sprawdza także w tej sytuacji. Dodatkowo wspiera pamięć i zdolności uczenia się.

Zastosowania medyczne

Rozjaśnia skórę

Picie mleka z dodatkiem szafranu nie tylko pomaga lepiej spać, ale także wspiera rozjaśnianie skóry.

Usuwa opaleniznę

Wyciśnij zawartość szafranu i pozostaw na noc. Następnego poranka nanieś pastę na spalone miejsca, a szybko pozbędziesz się opalenizny.

Likwiduje krosty i trądzik

Szafran posiada związki przeciwgrzybicze, które są wspaniałym lekarstwem na trądzik i inne wypryski. Zmieszaj pięć liści bazylii z paroma garściami szafranu, a uzyskasz pastę, którą należy nałożyć na twarz i spłukać po 10 minutach. Rozwiąże to problemy z cerą, głównie u dorastających osób.

Tonik do twarzy

Wymieszanie wody z szafranem tworzy tonik, który świetnie nadaje się na twarz.

Rytuał podczas kąpieli

Wrzuć odrobinę szafranu do wanny z wodą, a następnie wykąp się. Twoja skóra ci to wynagrodzi pięknym wyglądem.

Miej na uwadze, by zawsze kupować szafran u dobrych dystrybutorów. Najlepszy będzie silnie czerwony z żółtymi końcówkami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama