Reklama

Sprawdzone sposoby na rozdwajające się paznokcie

Rozdwajające się paznokcie to nieestetyczny problem, z którym zmaga się wiele osób. Szczególnie panie marzą o tym, by ich dłonie prezentowały się nienagannie. Jednak istnieje wiele czynników, przez które paznokcie mogą być w opłakanym stanie. Jest to najczęściej spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją lub diety ubogiej w witaminy i minerały. Aby paznokcie się nie rozdwajały, należy więc zadbać o ich odpowiednie odżywienie. Pomóc w tym mogą sprawdzone, domowe sposoby, które mogą przynieść zaskakujące efekty. Co pomoże na słabe i rozdwajające się paznokcie? Sprawdź poniżej.

Reklama

Rozdwajające się paznokcie - przyczyny

Słabe, łamliwe i rozdwajające się paznokcie to powszechny problem, który może mieć wiele różnych przyczyn. Dzieje się tak zwłaszcza z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, np. zbyt rzadkiego nawilżania dłoni i paznokci, nieprawidłowego obcinania i piłowania czy nadużywania zmywaczy do paznokci (szczególnie na bazie acetonu). Takie działania prowadzą do przesuszenia płytki paznokcia, a przez to do jej osłabienia i kruszenia się. Na stan paznokci wpływa również narażanie dłoni na wilgoć i detergenty - czy to poprzez częste mycie rąk, czy przez częste porządki. Jednak nawet przy jak najlepszej pielęgnacji i ochronie dłoni paznokcie mogą być w opłakanym stanie. Wszystko za sprawą nieodpowiedniej, nieurozmaiconej diety, która jest uboga w witaminy i minerały. Paznokciom zagraża przede wszystkim niedobór witamin A, E oraz grupy B, cynku, krzemu i magnezu. Aby pozbyć się problemu rozdwajających się paznokci, warto więc najpierw określić jego przyczynę, a następnie ją zwalczyć.

Jak wzmocnić rozdwajające się paznokcie?

Jeśli chcesz zniwelować problem rozdwajających się paznokci, kieruj się w życiu kilkoma zasadami. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Na początek warto zrezygnować na jakiś czas z używania lakierów i postawić na jak najkrótsze paznokcie. Im są dłuższe, tym bardziej stają się podatne na uszkodzenia i rozdwajanie. Ważne jest też prawidłowe piłowanie paznokci - należy wykonywać ruchy jednostronne, a nie naprzemienne, czyli w jedną i drugą stronę. To prowadzi bowiem do mikrouszkodzeń paznokci, a w efekcie do ich rozdwajania. Należy też pamiętać o ochronie dłoni podczas sprzątania i zakładać wtedy gumowe rękawiczki. Oprócz tego trzeba zadbać o odżywienie paznokci - zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Nie muszą to być koniecznie gotowe odżywki do paznokci, a domowe i sprawdzone sposoby. Dzięki nim paznokcie będą wzmocnione i już nigdy nie będą się kruszyć czy rozdwajać.

Olejek rycynowy na rozdwajające się paznokcie

Rozdwajającym się paznokciom brakuje odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Skutecznym sposobem na ich wzmocnienie jest wcierania w płytkę paznokcia produktów, które stymulują ich wzrost i nadają połysk. Hitem wśród nich jest olejek rycynowy - doskonale nawilża, regeneruje i odżywia paznokcie. Wystarczy raz dziennie wcierać go w płytkę paznokcia i skórki, a pierwsze efekty będą dostrzegalne już po dwóch tygodniach.

Oliwa z oliwek na rozdwajające się paznokcie

Na stan paznokci świetnie wpływa również oliwa z oliwek. Nie dość, że zawiera sporo witaminy E, to jeszcze obfituje w kwasy omega-3 i omega-6, które w równym stopniu wzmacniają i odżywiają paznokcie. Jak ją stosować? Należy lekko podgrzać oliwę, dodać do niej kilka kropel soku z cytryny i zanurzyć w niej ręce na kilka minut. Na koniec wystarczy wsmarować w dłonie krem nawilżający. 

Kąpiel żelatynowa na rozdwajające się paznokcie

Rewelacyjnym sposobem na słabe i łamliwe paznokcie jest kąpiel w roztworze z żelatyny. Należy rozpuścić ją i doprowadzić do temperatury 30-35 stopni Celsjusza, a następnie moczyć w niej paznokcie ok. 20 minut. Taki zabieg sprawi, że paznokcie staną mocne i błyszczące.

Dieta na rozdwajające się paznokcie

Jeśli pielęgnacja paznokci nie przynosi żadnych efektów, przyczyną ich rozdwajania się może być dieta. Warto więc sprawdzić niedobory witamin i minerałów oraz postarać się włączyć do jadłospisu produkty zawierające te składniki. Należy zadbać o odpowiedni poziom witaminy A, która znajduje się w marchwi, szpinaku, dyni, jarmużu czy wątróbce. Rozdwajaniu się paznokci zapobiega także witamina E obecna m.in. w sezamie, migdałach, pestkach winogron i nasionach słonecznika. Niemniej ważny jest cynk, który znajduje się w jajach, pomidorach, natce pietruszki, warzywach kapustnych i ryżu. Dobrze jest tez zadbać o dostarczanie organizmowi krzemu (zawartego w otrębach, płatkach owsianych, ananasach i bananach) oraz magnezu (obecnego w kaszy gryczanej, orzechach, pomarańczy, jabłkach i pestkach dyni). 

Zobacz także:

Jak zrobić maseczkę na paznokcie z oliwy i cytryny?

Zdrowie stóp i paznokci: Z czym Polacy przychodzą do podologa?

To najmodniejszy manicure! Multikolorowe paznokcie są hitem!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama