Reklama

Sposoby na usunięcie drzazgi

Drzazga to drobne ciało obce, które może narobić niemałego kłopotu. Czasami jej wbicie się w skórę jest bezbolesne i praktycznie niewidoczne, ale zdarza się, że pojawiają się komplikacje. Zaczerwienienie, stan zapalny, ropny wysięk czy zakażenie drobnoustrojami to tylko niektóre z bolesnych konsekwencji. Ciało obce w skórze nie wchłonie się ani nie wypadnie, dlatego trzeba je usunąć samodzielnie. Jak do tego celi wykorzystać sodę oczyszczoną, miód i sól emską?

Reklama

Kiedy drzazga jest widoczna

Jeśli drzazga wbita w skórę jest widoczna i jej końcówka wystaje poza tkanki, można spróbować wyciągnąć ją pęsetą. Należy pamiętać, aby wcześniej ją zdezynfekować tak, aby nie doszło do zakażenia rany. Kiedy ciało obce wbiło się w tkanki, ale jest całkowicie widoczne, można posłużyć się jałową igłą od strzykawki i ostrożnie przebić zewnętrzne warstwy skóry.

Co zrobić z niewidoczną drzazgą?

Drzazgę, która wbiła się głęboko, nie sposób wyciągnąć pęsetą lub igłą. Z pomocą mogą przyjść domowe okłady. Wystarczy odrobinę sody oczyszczonej rozpuścić w niewielkiej ilości wody tak, aby powstała papka i przyłożyć całość do drzazgi. Miejsce w skórze warto zabandażować i pozostawić na kilka godzin. W zastępstwie można użyć także sól emską lub odrobinę miodu. Takie okłady należy wymieniać kilka razy dziennie. Ich stosowanie spowoduje, że drzazga może zostać wypchnięta przez skórę.

Kiedy należy udać się po pomoc?

Choć drzazgi wydają się błahym problemem, czasami jest niezbędna pomoc specjalisty. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, kiedy ciało obce utkwiło w oku albo boleśnie pod paznokieć. Jeśli drzazga jest dużych rozmiarów i nie da się ją wyciągnąć inaczej, jak rozcinając skórę, lepiej powierzyć ją specjaliście. Warto również obserwować powstałą rankę: jeśli pojawia się ropny wysięk, stan zapalny oraz silny ból, warto udać się do lekarza.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama