Reklama

Sposoby na pozbycie się pieprzyków

Pieprzyki to małe, czarne lub brązowe plamki, które powstają wskutek nagromadzenia się komórek pigmentowych skóry – melanocytów. Większość z nich nie jest groźna. Są one dziedziczone albo mogą być wynikiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Niestety, często są mylone ze zmianami nowotworowymi. Jeśli plamka na skórze ma nieregularny kształt, zmienia kolor, krwawi lub swędzi i ma czerwoną otoczkę, lepiej skonsultować się z dermatologiem. Pieprzyki można usunąć. Wiele gabinetów medycyny estetycznej oferuje takie zabiegi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować domowe sposoby, które są równie bezpieczne. Jak usunąć pieprzyki? Jak do tego celu wykorzystać czosnek, ocet jabłkowy i skórkę od banana?

Reklama

Czosnek

Czosnek jest niezawodnym sposobem na różnego rodzaju infekcje bakteryjne i przez wielu uznawany jest za skuteczny środek, który pomoże pokonać przeziębienie czy grypę. Zawiera allicynę, substancję o działaniu przeciwzapalnym, a także enzymy pomocne przy dolegliwościach związanych ze skórą. Czosnkiem można w łatwy sposób pozbyć się pieprzyków. Wystarczy pokroić ząbek i plasterek przyłożyć do zmiany. Następnie zakleić opatrunek plastrem i pozostawić na całą noc. Zabieg należy powtarzać codziennie, a po pewnym czasie pieprzyk odpadnie samoistnie.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma szerokie zastosowania w kulinariach. Wiele osób stosuje go również w pielęgnacji skóry. Oczyszcza, tonizuje, a także pobudza komórki do regeneracji. Ocet jabłkowy pomoże również pozbyć się pieprzyka. Wystarczy namoczyć specyfikiem wacik kosmetyczny i przyłożyć go do skóry przez godzinę. Okłady należy wykonywać codziennie do momentu, aż zmiana zniknie.

Banany

Banany to doskonałe źródło błonnika, który jest sprzymierzeńcem jelit. Znaleźć w nich można także potas - pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, a także wspiera pracę serca. Często skupiamy się na samym owocu i wyrzucamy jego skórkę. Ostatnio wiele mówi się także o jej właściwościach pielęgnacyjnych. Wystarczy jej wewnętrzną częścią smarować pieprzyk co kilka godzin, aby zauważyć, że po pewnym czasie stanie się bledszy.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejki eteryczne mają wszechstronne działanie. Są stosowane nie tylko w aromaterapii, ale także większość z nich ma działanie antybakteryjne, dezynfekujące, przeciwzapalne oraz łagodzące różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Jednym z najpopularniejszych jest ten pozyskiwany z drzewa herbacianego. Może być wykorzystany do usunięcia niechcianego pieprzyka. Wystarczy zaaplikować go bezpośrednio na zmianę za pomocą patyczka kosmetycznego. Aby działanie olejku z drzewa herbacianego było wymierne, należy go stosować minimum dwa razy dziennie.

Czy domowe sposoby są bezpieczne?

Domowe sposoby usunięcia pieprzyków są skuteczne, ale ich działanie nie jest natychmiastowe. Oczywiście, mogą również podrażniać skórę, a nawet powodować reakcję alergiczną. Jeśli stosowanie któregokolwiek ze składnika powoduje ból, silne zaczerwienienie, stan zapalny czy swędzenie, należy zaprzestać jego stosowania.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama