Reklama

Rozstępy - 10 faktów, o których pewnie nie słyszałaś

Rozstępy, w medycynie określane terminem striae, to małe ranki, które najczęściej pojawiają się na brzuchu i udach, kiedy skóra ulega szybkiemu rozciągnięciu – np. w czasie ciąży, lub w wyniku nagłego przybrania lub spadku wagi. Większość kobiet wstydzi się ich, ale są i takie, które dumnie się z nimi obnoszą, uznając je za symbol kobiecości. Jakikolwiek masz do nich stosunek, jest szansa, że nie wiesz o nich wszystkiego. Poznaj 10 faktów o rozstępach, o których pewnie nie słyszałaś.

Reklama

Mężczyźni też je mają

Ludzie są przekonani, że rozstępy to wyłączna przypadłość kobiet w ciąży. Ale mężczyźni też je mają. Rozstępy pojawiają się, kiedy w wyniku nagłego rozciągnięcia skóry pękają podskórne włókna elastyny. Mężczyźni zwykle cierpią na nie w okresie intensywnego wzrostu podczas dojrzewania. Pojawią się na ich skórze także wówczas, kiedy nagle przytyją lub schudną.

Mogą wystąpić na wszystkich częściach ciała

Rozstępy mogą pojawić się wszędzie, choć najczęściej znajdziesz je tam, gdzie magazynowany jest tłuszcz. Zwykle jest to brzuch, okolice pod pachami, piersi, uda i biodra.

Dostajemy je w genach

Możesz próbować z nimi walczyć i zapobiegać, ale jeśli twoja mama miała rozstępy w czasie ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciebie czeka to samo. Większość kobiet ma rozstępy spodziewając się dziecka. Więc szanse na zupełne uniknięcie spotkania się z nimi są niewielkie.

Waga nie ma znaczenia

Niektórzy wierzą, że szczupłe kobiety rzadziej mają rozstępy podczas ciąży. To bzdura. Rozstępy mogą się pojawić zarówno na skórze kobiet otyłych, tych z przeciętną wagą, jak i szczupłych.

Trudno ich uniknąć

Najlepszym sposobem uchronienia się przed rozstępami jest unikanie sytuacji, kiedy nagle przybieramy na wadze lub nagle ją tracimy. Oczywiście w czasie ciąży nie jest to coś, na co masz wpływ. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania rozstępów, kilka razy dziennie stosuj nawilżający krem zawierający masło kakaowe. Wiele kobiet twierdzi, że ta prosta terapia jest niezmiernie skuteczna. Nie zmienia to jednak faktu, że pojawiają się u 70% ciężarnych kobiet.

Z czasem znikają

Rozstępy to rany i jak każda rana, z czasem się goją. Widoczność rozstępów zależy od skali zmian, które zachodzą na twojej skórze oraz od jej kondycji. Obserwacje wskazują, że do pewnego stopnia nawilżanie rozstępów kremami z masłem kakaowym z czasem zredukuje ich widoczność, ale nie przeprowadzono jeszcze badań, które potwierdziłyby tą tezę.

Mają je nawet celebryci

Rozstępy może mieć każdy, nawet ten, który ma górę pieniędzy. Czasami wszystko, co możesz zrobić, to po prostu nauczyć się z nimi żyć. Albo jeszcze lepiej – pokochać je. Celebryci, którzy przyznają się do rozstępów to m.in, Cindy Crawford, Jennifer Lopez i Jessica Alba. Nawet te piękne i niewątpliwie bogate kobiety nie znalazły sposobu, by się ich pozbyć.

Mikrodermabrazja może pomóc

Mikrodermabrazja to usuwanie wierzchniej warstwy skóry za pomocą maleńkich kryształków. Ten zabieg może pomóc w rozjaśnieniu blizn po starych rozstępach. Dodatkowo ułatwia stosowanym kremom penetrację wgłęb skóry. Jednak podobnie jak stosowanie masła kakaowego – nie potwierdzono jeszcze skuteczności tego zabiegu.

Ponoć najlepszy jest laser

Najprawdopodobniej zabiegi laserowe są najskuteczniejsze w redukowaniu widocznych rozstępów. Zabieg polega na naświetlaniu światłem laserowym, które powoduje drobne uszkodzenia w skórze, w wyniku czego nasze ciało produkuje więcej kolagenu, by się zregenerować. Zabiegi laserowe mają jedną znaczącą wadę – mogą być bardzo drogie i nie zaleca się stosowania ich u młodych kobiet.

Nie wstydź się ich

Zapamiętaj ten fakt na temat rozstępów: nie należy się ich wstydzić, bo większość kobiet ma z nimi do czynienia. Możesz zmniejszyć ich widoczność, ale to może potrwać i sporo kosztować. Więc zaakceptuj je, bo są częścią ciebie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama