Nigdy nie ignoruj swędzących dłoni. Mogą sygnalizować poważne choroby

Swędzące dłonie mogą mieć różne przyczyny, ale jedno jest pewne – powodują duży dyskomfort. Ignorowanie tego objawu nie pomoże, będzie za to pogarszać nasze samopoczucie i samoocenę. Co więcej, swędzenie dłoni może być objawem poważnego schorzenia, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Z czym wiąże się ten dokuczliwy symptom i jak radzić sobie ze świądem na rękach?

Swędzące dłonie to znak od losu?

Temu zjawisku ludowe wierzenia przypisywały niemalże magiczne znaczenie i wiązały z nim zapowiedź konkretnych wydarzeń. Na co swędzi prawa ręka? Rzekomo ma to zwiastować wizytę gości lub spotkanie z dawno niewidzianym znajomym. W końcu właśnie ta kończyna służy do witania. Co oznacza, jak swędzi lewa ręka? W tym wiele osób do dziś z przymrużeniem oka upatruje zapowiedzi zastrzyku gotówki.

Czego objawem są swędzące dłonie?

Czas przenieść się ze świata legend i zająć się bardziej przyziemnymi sprawami. Swędzenie wewnętrznej strony dłoni bardzo często świadczy o problemach dermatologicznych, które wymagają konsultacji z lekarzem. Należą do nich:

Reklama

  • atopowe zapalnie skóry;
  • grzybica — dodatkowo objawia się złuszczającym naskórkiem oraz białym nalotem;
  • świerzb — na skórze widoczne mogą być także niewielkie krosty.

Trzeba wziąć pod uwagę, że swędzenie skóry dłoni może wiązać się z reakcją alergiczną. Zastanów się, czy nie wprowadziłeś do swojej rutyny pielęgnacyjnej nowych kosmetyków lub detergentów do prania. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy mogą być nawet perfumy.

Sprawdź: Maść hit PRL-u wraca do łask. Stosuj na suchą skórę, wypryski i rany

Sezonowe problemy

Zdarza się, że świąd uderza z dużą intensywnością latem, gdy przebywamy w nagrzanych pomieszczeniach. Poparzenia słoneczne też są częstym winowajcą tego stanu rzeczy.

Z kolei swędzenie zewnętrznej strony dłoni i przestrzeni między palcami może świadczyć o jej przesuszeniu. Często mamy z tym do czynienia zimą, ale nie tylko. Sprzątanie czy mycie naczyń bez rękawic ochronnych może doprowadzić do uszkodzenia i wysuszenia naskórka. Tak samo jak częste używanie płynów do dezynfekcji.

Swędzenie dłoni może świadczyć o chorobie

Zdarza się, że jest to reakcja organizmu na niektóre leki, w tym antybiotyki. Jeśli problem trwa i zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiedni zestaw badań. Swędzące dłonie bywają objawem cukrzycy, niewydolności nerek i problemów z trzustką. Nigdy nie ignoruj sygnałów, które wysyła twój organizm.

Domowe sposoby na dokuczliwe objawy

Jeśli poważne schorzenia zostały wyeliminowane przez lekarza, możesz zastosować domową kurację na swędzące dłonie, która przyniesie ulgę i powstrzyma cię przed ciągłym drapaniem tej części ciała.

  • W sytuacji, gdy twoje problemy mają podłoże dermatologiczne, z pomocą przyjdą ziołowe napary. Przygotuj kąpiel do dłoni z rumiankiem. 80 gramów suszonego rumianku zagotuj w trzech litrach wody. Gdy osiągnie punkt wrzenia, gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez kwadrans. Przecedź i poczekaj, aż ostygnie. Wlej do mniejszej miski i zanurz dłonie na 15-20 minut. Ziołowe remedium od razu ukoi podrażnioną skórę.
  • Jeśli zmagasz się z grzybicą, wykorzystaj potencjał octu jabłkowego jako środka pomocniczego w leczeniu. Produkt cechuje się kwaśnym odczynem, więc jest w stanie przywracać skórze właściwe pH. Ogranicza to możliwość namnażania się chorobotwórczych grzybów. Wystarczy, że wymieszasz ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1. Mocz dłonie przez 20-30 minut. Na koniec dokładnie osusz skórę.

Polecamy:

Ratunek dla skóry masz w doniczce. Bije na głowę apteczne specyfiki

Objawy choroby zobaczysz na dłoniach. Nie lekceważ tych znaków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: swędząca skóra | dłonie pielęgnacja
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama