Reklama

Niezawodne sposoby na rozdwajające się paznokcie

Kruche, miękkie i przede wszystkim nadmiernie rozdwajające się paznokcie to częsty problem natury estetycznej i pierwszy symptom niedoborów kluczowych witamin i minerałów w organizmie. Dieta uboga w magnez, cynk, wapń, krzem oraz witaminy B, A, E czy C to największy wróg płytki paznokciowej. Równie zgubne okazują się także niedostateczne nawodnienie, niewłaściwa pielęgnacja dłoni i wpływ negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak detergenty czy wahania temperatur. Ratunkiem dla osłabionych paznokci mogą okazać się nie tylko specjalistyczne preparaty czy drogie kosmetyki, ale także w pełni naturalne substancje, które zwykle są dostępne w domu i kosztują grosze. Sprawdź, jak wykorzystać w regeneracji płytki paznokciowej olejek rycynowy, oliwę z oliwek, ocet jabłkowy, olejek herbaciany, aloes, a nawet piwo.

Reklama

Olejek rycynowy wzmacnia paznokcie

Znany z pielęgnacyjnych właściwości i bogaty w witaminy A i E olejek rycynowy perfekcyjnie wpływa nie tylko na skórę i włosy, ale także na osłabione paznokcie. Dzięki niemu te ostatnie nie łamią się, nie kruszą, nie rozdwajają, a co najważniejsze szybko rosną. By kuracje przyniosły pożądane rezultaty, trzeba stosować je regularnie. Rewelacyjne efekty przynosi między innymi "kąpiel" paznokci w olejku rycynowym. Preparat należy podgrzać w garnku do temperatury ok. 30 stopni Celsjusza, przelać do miseczki i moczyć w nim paznokcie przez ok. 15 − 20 minut. Resztki olejku, które zostaną na opuszkach palców, trzeba dobrze wetrzeć w płytkę paznokciową. Zabieg najlepiej powtarzać kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie.

Olejek rycynowy może także pełnić rolę serum przeznaczonego do paznokci. Wystarczy umieścić kropelkę preparatu na każdym paznokciu i starannie wetrzeć w płytkę i skórki. Pożądane efekty można uzyskać już po dwóch tygodniach codziennego stosowania kuracji. Osłabione paznokcie rewelacyjnie regeneruje także maska z dodatkiem rycyny. Wystarczy połączyć żółtko jaja z oliwą z oliwek, tak aby uzyskać konsystencję pasty, a następnie dodać do niej kilka kropel olejku rycynowego. Paznokcie będą gładkie, odżywione i lśniące jak nigdy.

Kąpiel w oliwie z oliwek

W walce z problemem łamliwych i nadmiernie rozdwajających się paznokci doskonale sprawdzi się także kąpiel w oliwie z oliwek. Naturalny preparat wystarczy przelać do szklanej miseczki i lekko podgrzać w mikrofali, a następnie dodać do niego kilka kropel soku z cytryny i gotowe. Zabieg moczenia paznokci w tak przygotowanej mieszance powinien trwać co najmniej 10-15 minut i być powtarzany regularnie, co najmniej 3-4 razy w tygodniu.

Ocet jabłkowy wzmocni paznokcie

Niezastąpiony w kuchni ocet jabłkowy okazuje się także niezbędny w pielęgnacji i regeneracji nadmiernie rozdwajających się paznokci. Zawarte w nim minerały, takie jak wapń czy magnez wzmacniają nadwątloną płytkę paznokciową, a ponadto zapobiegają rozwojowi infekcji. Ocet jabłkowy należy zmieszać w jednakowych proporcjach z wodą (najlepiej przygotować pół szklanki octu i pół szklanki wody) i moczyć w miksturze palce przez kilkanaście minut. Na rezultaty kuracji nie trzeba długo czekać. Wystarczy ją powtarzać regularnie - co najmniej trzy razy w tygodniu.

Kuracja na bazie olejku herbacianego

Równie skutecznym sposobem na łamliwe i rozdwajające się paznokcie jest kuracja na bazie olejku herbacianego. Pół łyżeczki witaminy E trzeba połączyć z kilkoma kroplami olejku herbacianego, a następnie starannie wsmarować w każdy paznokieć i pozwolić działać miksturze. Po kilku minutach należy ją spłukać, a dłonie wytrzeć do sucha. Kurację trzeba stosować regularnie - dwa razy dziennie.

Aloes pomoże na łamliwe paznokcie

Lista leczniczych właściwości aloesu jest długa. Wystarczy wspomnieć, że wykazuje zdolności przeciwbakteryjne czy regenerujące. Perfekcyjnie sprawdzi się także w pielęgnacji nadmiernie łamliwych i słabo odżywionych paznokci. Wystarczy pocierać codziennie płytkę paznokci i skórki wokół niej rozciętym kawałkiem liścia rośliny. Obecne w aloesie witaminy i minerały błyskawicznie odżywiają naskórek i płytkę paznokciową oraz niwelują niedobory.

Piwo wzmocni i odżywi paznokcie

Poza zabiegami klasycznymi - opartymi na olejkach roślinnych - warto wykorzystać także metody znacznie mniej konwencjonalne i wykorzystać w kuracjach pielęgnacyjnych... piwo. Obecne w nim potas oraz biotyna skutecznie zregenerują osłabione paznokcie i sprawią, że będą doskonale odżywione. Co więcej, piwo w połączeniu z oliwą świetnie nawilża. Ćwierć szklanki oliwy z oliwek wystarczy wymieszać z taką samą ilością octu jabłkowego i połową szklanki jasnego piwa. W gotowej miksturze należy zanurzyć palce i moczyć je przez co najmniej 15 minut.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama