Reklama

Nieestetyczne zmiany skórne - jak się ich pozbyć?

Blizny potrądzikowe i przebarwienia po wypryskach często stanowią większy problem, niż sam trądzik. Proces ich zanikania trwa nawet kilka miesięcy. Jak przyspieszyć proces gojenia się blizn? Jest na to kilka sposobów. Możesz poddać się zabiegowi laserowemu lub stosować kurację antybiotykową, jednak metody te często są kosztowne i wiążą się z możliwością wystąpienia wielu niepożądanych skutków ubocznych. Najlepszym, najbezpieczniejszym, a jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów, których celem jest zmniejszenie rozmiaru blizny i zmiana zabarwienia uszkodzonej tkanki. Apteki i sklepy kosmetyczne oferują szeroki wybór produktów. Najważniejsze, by wybrać krem odpowiedni dla naszego rodzaju skóry, który nie będzie jej podrażniał.

Olejek różany

Olejek różany znajduje zastosowanie w redukcji zmarszczek, blizn, oparzeń. Sprzyja regeneracji komórek i przyspiesza gojenie się ran. Gdy stosuje się go bezpośrednio na blizny, poprawia wygląd skóry poprzez rozjaśnianie przebarwień i zwiększenie jej elastyczności.

Masło kakaowe

Masło kakaowe jest powszechnie stosowane w celu usunięcia rozstępów. Wykazuje równie wysoką skuteczność w walce z bliznami. Masło kakaowe rozjaśnić czerwone i purpurowe blizny (np. trądzikowe), jednocześnie nawilżając i wygładzając skórę. Efekty są widoczne już po kilku miesiącach regularnego stosowania.

Neosporin (maść antybiotykowa)

Neosporin to skuteczny sposób leczenia skaleczeń i małych urazów. Minimalizuje ryzyko infekcji i przyspiesza gojenie, zapobiegając powstawaniu blizn. Maść nie jest skuteczna w przypadku blizn, które zdążyły się już uformować, dlatego należy aplikować ją jak najszybciej na powstałą ranę.

Hydrochinon

Krem wybielający dostępny bez recepty, skutecznie rozjaśnia piegi, plamy starcze oraz blizny. Reakcja alergiczna wystąpić może u osób uczulonych na pirosiarczyn sodu. Podczas stosowania maści należy unikać też kontaktu ze słońcem, ponieważ może to podrażniać skórę.

Działanie kremów i maści warto wzmocnić stosując maseczki domowej produkcji. Są tanie i bezpieczne, chociaż na zadowalające efekty czasami trzeba długo czekać. W przypadku blizn potrądzikowych szczególnie polecane są:

Maseczka z białek jajek

Pianę z ubitych 3 jajek nakładamy na zmianę skórną. Pozwalamy jej wyschnąć i czekamy ok. 5 minut, po czym delikatnie zmywamy letnią wodą. Maseczkę można stosować nawet 5 razy w tygodniu. Rozjaśnia blizny potrądzikowe i zapobiega powstawaniu nowych wyprysków.

Maseczka z sody oczyszczonej

Sodę oczyszczoną łączymy z odrobiną wody (do momentu aż otrzymamy konsystencję kremu). Następnie delikatnie wmasowujemy w skórę i pozostawiamy na minutę, po czym zmywamy ciepłą wodą. Soda może wysuszać skórę, dlatego zaleca się jej nawilżenie po zastosowaniu maseczki (doskonale sprawdza się oliwa z oliwek). Soda oczyszczona skutecznie usuwa warstwę martwych komórek skóry, rozjaśnia blizny i oczyszcza pory.

Istnieje też wiele produktów farmakologicznych usuwających blizny i przebarwienia. Są skuteczne, ale ich stosowanie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, dlatego przepisać je może tylko lekarz, po wcześniejszej konsultacji i zbadania stanu zdrowia pacjenta. Do preparatów najczęściej przepisywanych przez lekarzy należą:

Retin-A (Tretinoin)

Głównym składnikiem kremu jest kwas retinowy, który stymuluje produkcję kolagenu i przyspiesza wzrost nowych komórek w skórze właściwej. Poprawia to ogólny stan zdrowia skóry. Podczas stosowania należy pamiętać o nakładaniu kremu przeciwsłonecznego przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych, ponieważ Retin-A może powodować zwiększoną wrażliwość na ich szkodliwe działanie.

Mederma

Mederma jest jednym z wiodących kremów przeznaczonych do redukcji blizn, które są zalecane przez lekarzy. Głównym składnikiem preparatu jest cepalin - wyciąg z cebuli o właściwościach rozjaśniających. Krem Mederma zawiera faktor SPF 30, co oznacza, że jednocześnie chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.  

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama