Reklama

Niacyna: Poprawia urodę, chroni przed depresją

Niacyna (witamina B3) to jedna z bardziej kluczowych witamin dla naszego organizmu. Wspiera pracę mózgu i układu nerwowego, pomaga też walczyć ze stresem i chroni przed depresją. Z jej zbawiennych właściwości korzysta również przemysł kosmetyczny–niacyna chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem i przebarwieniami. Badania potwierdziły jej skuteczność w walce z trądzikiem (także u dorosłych) i zmarszczkami. Jak korzystać z witaminy B3 w codziennej pielęgnacji skóry?

Czym jest niacyna i jaką rolę pełni w organizmie?

Niacyna, czyli witamina B3 (inaczej PP lub kwas nikotynowy) odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i obwodowego układu nerwowego. Naukowcy udowodnili, że nie tylko poprawia pamięć i koncentrację, ale też obniża poziom lęku i poprawia nastrój. Co więcej, stymuluje układ odpornościowy i może wspierać go w walce z niektórymi bakteriami, na przykład z gronkowcem. Niacyna bierze też udział w syntezie hormonów płciowych. Niedobór witaminy B3 objawia się zaburzeniami układu nerwowego i psychicznego (bezsenność, migreny, nadpobudliwość, agresja), a także złą kondycją skóry (m.in. przebarwienia, wysuszenie i podrażnienia).

Niacyna a kondycja skóry

Podstawą wykorzystywania witaminy B3 w produkcji kosmetyków były badania, które potwierdziły zdolność jej przenikania w głąb skóry. Współczesne kosmetyki wzbogacone są też o tzw. promotory przenikania, które jeszcze bardziej zwiększają wchłanianie niacyny. Witamina B3 wykazuje silne właściwości nawilżające i chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Jest szczególnie potrzebna latem i jesienią, ponieważ działa jak naturalny filtr UV. Rozjaśnia także przebarwienia spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych i stymuluje regenerację naskórka.

Niacyna a trądzik

Witamina B3 reguluje ilość wydzielanego sebum i zwęża rozszerzone pory, jednocześnie nawilżając skórę. Wykazuje też właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zmniejsza stan zapalny skóry, niweluje trądzik i wypryski. Chroni przed pojawieniem się kolejnych niedoskonałości. Z tego względu preparaty zawierające niacynę są szczególnie polecane do cery dojrzałej i tłustej.

Niacyna a zmarszczki

Witamina B3 stymuluje produkcję kolagenu (białka odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry) oraz ceramidów, które chronią głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Dzięki temu niacyna spłyca istniejące zmarszczki i opóźnia powstawanie nowych.

W jakich produktach występuje witamina B3?

Niacyna, podobnie jak inne witaminy z grupy B, występuje w największych ilościach w mięsie drobiowym i wieprzowym, a także w wątróbce, nasionach roślin strączkowych i orzechach arachidowych. Nieco mniejsze ilości znajdziemy również w rybach, otrębach, ziemniakach, kaszach oraz zielonych warzywach.

Witamina B3 w kosmetykach

Witamina B3 w kosmetykach może figurować pod nazwą niacynamidu lub nikotynamidu. Znajdziemy ją w wielu preparatach przeciwzmarszkowych i przeciwtrądzikowych: w kremach, maskach, odżywkach czy balsamach. Warto jednak zwrócić uwagę, by znajdowała się na początku spisu składników – oznacza to, że jest jej więcej. Badania potwierdziły, że skuteczne są preparaty, które zawierają co najmniej 2% niacyny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama