Reklama

Jak zrobić maść z babki leczniczej?

Babka to najbardziej przydatny "chwast" w twoim ogrodzie! Jest uważana za pomocną na użądlenia pszczół i os, ukąszenia pająków, komarów i inne ugryzienia, poparzenia trującymi roślinami, egzemę, łuszczycę, oparzenia słoneczne i pieluszkowe.

Rzeczy, których potrzebujesz

1 szklanka świeżych posiekanych liści babki zebranych z obszaru, który nie został spryskany chemikaliami, 1 i 1/2 szklanki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, 1 łyżka i 1 łyżeczka startego wosku pszczelego, 1/2 lub 1 łyżeczka olejku rozmarynowego lub olejku z drzewa herbacianego lub witaminy E

Zbierz swoje liście w suchy, słoneczny dzień. Wyrzuć wszystkie części, które wyglądają na chore lub zniszczone. Umyj je dokładnie, a nadmiar brudu usuń suchą ściereczką. Posiekaj na drobno lub zmiel je w maszynce.Umieść zmielone liście w naczyniu i zalej je olejem tak, aby zakrył je całkowicie.

Połóż ręcznik kuchenny na dnie podwójnego garnka i umieść słoiki w środku. Dodaj tyle wody, aby pokryć około pół słoika i ustaw na najniższy stopnień na 12-24 godzin.

Przecedź olej przez gazę lub gęste sito z siatką. Odstaw olej na kilka godzin. Jeżeli w oleju pozostała woda z liści, zgromadzi się ona na dnie naczynia. Usunięcie tej wody przedłuży okres przydatności maści.

Teraz, gdy babkowy olej jest już gotowy, delikatnie podgrzewaj wosk pszczeli

w kąpieli parowej. Gdy się roztopi, dodaj olej babkowy jednocześnie uważając, aby nie wlać wody, która może być zgromadzona na dnie słoika. Mieszaj dokładnie. Jeśli chcesz dodać olejków eterycznych, poczekaj, aż mieszanina trochę ostygnie, a następnie wmieszaj je.

Wlej swoją maść do czystego, suchego pojemnika i pozostaw do ostygnięcia. Teraz jesteś gotowa do boju z pszczołami, osami, komarami i pokrzywami!

Wskazówki

Ponieważ liście babki zawierają trochę wody, ważne jest, aby przestrzegać kilku wskazówek, aby zapobiec powstawaniu pleśni: używaj tylko bardzo suchych liści, upewnij się, że słoik jest dokładnie wysuszony. W trakcie korzystania z maści, możesz dolewać oleju do słoika. To zahamuje rozwój pleśni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama