Reklama

Jak prawidłowo pielęgnować stopy?

Większość z nas codziennie bierze kąpiel, myje włosy nawet kilka razy w tygodniu, a także dokładnie oczyszcza skórę twarzy. Skupieni na tym, co widać na pierwszy rzut oka, często zapominamy o potrzebach naszych stóp. Niestety ich codzienne umycie nie wystarczy, by były w dobrej kondycji. Prawidłowa pielęgnacja stóp wymaga trochę czasu i zaangażowania, których efektem będą zdrowe i pięknie wyglądające stopy. Przedstawiamy kilka cennych rad jak prawidłowo dbać o stopy, by uchronić je przed poważnymi chorobami skórnymi oraz co zrobić, by wyglądały estetycznie i kusząco!

Reklama

Prawidłowy sposób pielęgnacji stóp

Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinieneś zafundować swoim stopom dokładne oczyszczenie i relaks. Oto kilka wskazówek jak prawidłowo myć i pielęgnować stopy.

1. Wlej do miski niewielką ilość ciepłej wody i zanurz w niej stopy. Do wody możesz dodać odrobinę soli morskiej, która zmiękczy naskórek i pozwoli go szybko usunąć.

2. Następnie mocz nogi w wodzie przez kilka minut, pocierając je o siebie. Jest to doskonały sposób na ścieranie martwego naskórka, a także dokładne zmycie potu i brudu ze stóp.

3. Kolejny krok to dokładnie namydlenie stóp. Najlepiej zrób to mydłem w płynie lub dobrze pieniącym się żelem, który zawiera substancje nawilżające. Użyj małej szczoteczki, by wyczyścić stopy, szczególnie w najmniej widocznych miejscach. Przy czyszczeniu zwróć uwagę na paznokcie, przestrzenie między palcami i łuki stóp. To właśnie w tych miejscach gromadzi się najwięcej brudu i bakterii.

4. Opłucz stopy czystą wodą. Pamiętaj, by była ciepła, ale nie za gorąca, ponieważ wysoka temperatura może wysuszać skórę.

5. Dokładnie powycieraj stopy. Użyj to jego miękkiego pachnącego ręcznika, który sprawi, że ty i twoje stopy poczujecie się wyjątkowo.

6. Na koniec zabiegu zafunduj stopom masaż, który wykonasz przy użyciu olejku do ciała lub nawilżającego balsamu do stóp. Balsamowanie pozwoli uniknąć wysuszenia skóry, a masaż poprawi krążenie krwi.

By zapewnić stopom dobrą kondycję, należy pamiętać również o:

Regularnym przycinaniu paznokci

Paznokcie to podstawowy element naszych stóp, o którym nie powinniśmy zapominać podczas codziennej kąpieli. Przynajmniej raz w tygodniu warto im zapewnić dokładne czyszczenie i podcinanie. Do ich czyszczenia użyj specjalnej cienkiej szczoteczki do paznokci, która idealnie usunie brud. Przycinaj je najlepiej prosto, a nie po łuku, a następnie wypiłuj pilniczkiem. Po zabiegu nałóż na paznokcie odżywkę z witaminami. Takie rozwiązanie zapewni im dobrą kondycję i solidne przygotowanie do pidicure.

Peelingu stóp raz w tygodniu

Podczas dokładnego czyszczenia stóp nie zapominaj również o peelingu. Nasze stopy naprawdę go potrzebują, a także bardzo lubią. Peelingi, szczególnie te gruboziarniste, doskonale ścierają martwy naskórek z pięt i palców, pozostawiając gładką i nawilżoną skórę. Efekt? Piękne i atrakcyjne stopy! Jeśli nie możesz znaleźć w drogeriach dobrego peelingu gruboziarnistego, możesz przygotować go samodzielnie w domu. Posłużą ci do tego sól albo cukier.

Przykłady peelingów domowej roboty

Peeling z soli i oleju kokosowego

Do przygotowania takiego peelingu potrzebujesz dwóch łyżek soli i około 50 mililitrów oleju kokosowego. Składki wymieszaj ze sobą, dodając niewielką ilość wody w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji peelingu. Następnie wmasuj kosmetyk w stopy. Po 10 minutach spłucz je ciepłą wodą i dokładnie osusz.

Peeling z cukru i miodu

Do ścierania martwego naskórka możesz zastosować również domowy peeling cukrowy. Wystarczy, że wymieszasz miód z cukrem w podobnych proporcjach, a peeling będzie gotowy! Wcieraj go w stopy przez około 10 minut. Na koniec zabiegu stopy spłucz wodą i dokładnie osusz.

Dobieraniu odpowiednich skarpet i obuwia

Prawidłowe dbanie o nasze stopy to nie tylko ich dokładne czyszczenie i balsamowanie, ale również zabezpieczanie przed urazami mechanicznymi i chorobami skóry. Zapewnią nam to odpowiednio dobrane skarpety i obuwie. Skarpetki, w których spędzamy większą część dnia powinny być bawełniane, wełniane lub wykonane z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze. Skarpetki należy dobierać tak, by skóra naszych stóp mogła w nich swobodnie oddychać.

Priorytetem przy odpowiednim wyborze butów powinna być wygoda. But nie może być ani zbyt mały, ani za duży. Nasza stopa powinna czuć się w nim stabilnie, a jednocześnie komfortowo. Pamiętaj, by nie kupować butów w pośpiechu, gdyż możesz nie wyczuć szczegółów, które przy codziennym użytkowaniu mogą przeszkadzać twoim stopom. Przed zakupem przymierz kilka razy buty i pochodź w nich. Wtedy na pewno z rozwagą dobierzesz obuwie.

Co może jeszcze poprawić kondycję naszych stóp?

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które wpłyną pozytywnie na zdrowie i wygląd naszych stóp:

• Chodź od czasu do czasu boso, na przykład w domu. Dzięki temu twoje stopy będą aktywnie odpoczywać.

• Nie zakładaj skarpetek na noc, ponieważ uniemożliwiają one prawidłowe oddychanie skóry.

• Dokładnie myj stopy po wizycie na basenie lub w innych zbiornikach wodnych.

• Nie używaj mocnych mydeł antyseptycznych, substancji chemicznych lub perfumowanych balsamów do stóp.

• Nie odrywaj i nie obcinaj odrywających się skórek wokół paznokci.

• Nie ignoruj bólu stóp i jakichkolwiek nienaturalnych zmian na ich obszarze.

• Jeśli chorujesz na cukrzycę, kontroluj wygląd twoich stóp, a szczególnie pięty, miejsca między palcami i paznokcie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek guzki, pęcherze lub ranki, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Odpowiednia higiena i pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna dla ich zdrowia. Nie tylko poprawia wygląd stóp, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu niebezpiecznych schorzeń skóry, jakim jest m. in. grzybica. Pamiętaj więc, by regularnie i dokładnie czyścić swoje stopy, a także zapewniać im nawilżenie i komfort.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama