Jak poradzić sobie z popękanymi i spierzchniętymi ustami?

Coraz więcej osób zmaga się z problemem zapalenia warg, które szukają pomocy u lekarzy specjalistów. Lekarze obserwują, że skóra warg u osoby ze stanem zapalnym jest grubsza, pożółkła i łuszczy się. Złuszczające zapalenie warg jest bardzo rzadką chorobą, która powoduje, że usta danej osoby są spierzchnięte i popękane. Istnieje pewna teoria, która sugeruje wyraźne połączenie pomiędzy złuszczającym się zapaleniem warg, a zaburzeniami psychicznymi. Może być to czysty przypadek, ponieważ wielu ludzi, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne liże, gryzie lub odrywa część skóry od dolnej wargi. Zmasakrowane wargi mogą powodować stan zapalny, który jest bardzo trudno wyleczyć.

Problem ze złuszczającym zapaleniem warg dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Jest to przewlekła choroba, która rozpoczyna się łuszczeniem skóry na powierzchni ust. Niektóre osoby szukają winnych wśród kosmetyków, jednak najczęściej diagnoza jest jednoznaczna i jasno określa, że mamy do czynienia z zapaleniem. Oprócz łuszczącej się skóry, osoba chora może zauważyć u siebie objawy takie jak popękane usta, obrzęk, mrowienie, a nawet świąd.

Istnieją teorie, że choroba ta spowodowana jest złą higieną jamy ustnej lub też jednym z przykrych konsekwencji HIV. Niektórzy lekarze twierdzą też, że może być to grzybicze zakażenie jamy ustnej lub objawem alergii pokarmowej. Chociaż nie ma lekarstwa, które pomogłoby pozbyć się tej przykrej dolegliwości, to istnieją naturalne sposoby mogące zmniejszyć objawy oraz dyskomfort. Ważne jest, aby wykluczyć z diety kwaśne i ostre produkty. Staraj się spożywać jedzenie, które jest albo neutralne albo słodkawe, przynajmniej przez pewien czas. Oprócz tego, pamiętaj aby wypić do ośmiu szklanek wody dziennie i regularnie smarować wargi wazeliną kosmetyczną albo specjalną maścią zapisaną przez lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że zapalenie warg może być spowodowane alergią pokarmową, to koniecznie wyklucz ze swojej diety przetworzoną żywność. Zdrowa i zbilansowana dieta pomoże nie tylko pozbyć się problemu spierzchniętych warg, ale także będzie pożyteczna dla Twojego zdrowia. Jedzenie organicznych i zdrowych produktów, takich jak owce i warzywa, pomogą uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Upewnij się, czy Twoja dieta jest bogata w żelazo, cynk i witaminę B. Oprócz warzyw i owoców, warto również dodać do swojej diety ryby i zielone warzywa liściaste, które pomogą lepiej dbać o skórę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama