Reklama

Jak poradzić sobie z pękającymi piętami?

Pękające pięty to nie tylko problem natury estetycznej. Jeśli ta część stóp jest bardzo zaniedbana, zmiany mogą być na tyle głębokie, że uniemożliwiają swobodne poruszanie się. Pękające pięty mogą być źródłem bakterii i wirusów, które powodują infekcje i stany zapalne. Jeśli problem dotyczy ciebie, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty. Jednak nawet szybko udzielona pomoc i zastosowanie kuracji nie pomogą, jeśli nie wdroży się odpowiedniej pielęgnacji. Jak poradzić sobie z pękającymi piętami?

Zacznij od podstaw

Jedną z przyczyn pękania skóry na piętach jest jej przesuszenie. Wymaga ona odpowiedniego nawilżenia, które zapewni jej np. regularne stosowanie kremów. Należy również zadbać o dietę, która wspiera prawidłową kondycję skóry. Warto sięgać po produkty obfitujące w witaminę A, K oraz E, a także dbać o dobre nawodnienie, czyli wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Należy też codziennie wykonywać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne np. moczenie stóp w roztworze ciepłej wody i soli, a po osuszeniu ręcznikiem ścieranie pięt pumeksem lub specjalistyczną tarką. Jednak trzeba to robić ostrożnie i delikatnie, bo zbyt intensywne tarcie może wzmagać problem. Jeśli na piętach pojawia się stan zapalny, tworzą się rany i ropne zmiany, nie stosuj żadnych zabiegów przed ich zagojeniem.

Domowe kuracje nawilżające

W domowym zaciszu można również wykonać skuteczne kuracje nawilżające skórę pięt. Jedną z nich jest stosowanie siemienia lnianego. Wystarczy jedną torebkę ziaren zalać dwom litrami wrzątku. Po wystudzeniu należy moczyć stopy przez kilkanaście minut, a po ich wyjęciu poczekać, aż resztki siemienia wchłoną się w skórę. Dobrym pomysłem są również kąpiele ziołowe. Warto wykorzystać rumianek albo kozieradkę, ponieważ one doskonale nawilżają skórę. Stopy można również moczyć w ciepłym mleku z dodatkiem dwóch łyżek sody oczyszczonej, która działa jak naturalny pumeks.

Odciążaj nogi

Aby ograniczyć pękanie pięt, należy odciążać nogi. Szczególnie, kiedy wykonuje się pracę stojącą. Jeśli jest taka możliwość, wystarczy usiąść na chwilę, np. co godzinę. Jeśli nie pozwalają na to obowiązki, można stawać na palcach przez minutę. Siedząca praca również może szkodzić piętom, dlatego warto co jakiś czas wstawać i przejść się kilka kroków. Niezależnie od wykonywanej pracy, należy dać nogom odpocząć. Warto siedzieć, bądź leżeć z uniesionymi nogami, np. na poduszce, co poprawia krążenie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama