Reklama

Jak odświeżyć skórę i pozbyć się blizn

Blizny powstają na skórze w miejscach, w których kiedyś były rany po głębokim zadrapaniu lub przecięciu skóry. Ich pojawianie się na skórze to część naturalnego procesu gojenia i regeneracji naskórka. Należy jednak odpowiednio pielęgnować skórę, ponieważ rany można wyleczyć w sposób, który nie pozostawi po sobie aż tak bardzo widocznej blizny. Oczywiście rany mogą występować w środku naszego ciała, jak i na zewnątrz. Każda ingerencja chirurgiczna pozostawia bliznę w tkankach, które również potrzebują czasu, aby się zagoić.

Reklama

Jak powstaje blizna?

Warto pamiętać, że na samo powstanie blizn składa się wiele przyczyn i każdą zwalcza się w inny sposób oraz za pomocą specyficznych metod. Na pewno możemy wyróżnić dwa podstawowe problemy z bliznami: ich kolor oraz strukturę.

Kolor i struktura blizn

Wyróżniamy blizny zanikowe, czyli takie jak po trądziku, blizny pooparzeniowe, blizny przerostowe lub blizny zrostowe. Wbrew pozorom kolor blizny jest równie istotny, co jej struktura. Lekarz badając pacjenta, dobiera odpowiednią terapię po ustaleniu właśnie tych dwóch zmiennych.

Rodzaje blizn

Podział blizn jest równie istotny, co ich struktura i kolor. Blizny mogą być potrądzikowe, pooparzeniowe oraz pooperacyjne, które wynikają bezpośrednio z urazu albo ingerencji chirurga. Leczenie blizn jest dość złożonym procesem i nie kończy się zaraz po zdjęciu szwów.

Proces gojenia rany

Prawidłowe gojenie rany może trwać nawet do trzech miesięcy. W tym czasie skóra powinna być smarowana specjalnymi maściami lub na zagojoną ranę powinny być naklejane plastry. Jednak oprócz tego możemy śmiało wypróbować domowy krem na blizny, który bez problemu można zrobić z dwóch składników, które każdy z nas na pewno ma w kuchni.

Składniki:

Do przygotowania kremu potrzebny będzie:

- miód

- cynamon

Sposób przygotowania:

Krem jest bardzo prosty w wykonaniu. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać łyżkę cynamonu z łyżką miodu. Po przygotowaniu należy nałożyć krem na bliznę i pozostawić na skórze przez około 30 minut. Należy powtarzać ten zabieg codziennie, aż do momentu, kiedy zauważysz pierwsze rezultaty. Uwaga! Jeśli stosujesz tę mieszankę na twarz, to pozostaw ją na około 10 minut, a następnie spłucz twarz ciepłą wodą.

Oprócz tego można śmiało wykorzystać inne naturalne produkty.

Cytryny

Są idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów z bliznami, ponieważ zawierają kwas cytrynowy, który je wybiela. Ponadto cytryny są bogate w witaminę C, która pomaga w pielęgnacji skóry. Przed zastosowaniem tej metody, upewnij się, że skóra jest całkowicie oczyszczona. Jeśli tak, to namocz bawełniany wacik w soku z cytryny i delikatnie rozprowadź sok po powierzchni blizny. Pozostaw go na niej przez dziesięć minut, a następnie spłucz skórę ciepłą wodą. Powtarzaj cały proces co noc, aż do momentu gdy blizny całkowicie znikną. Pamiętaj, aby unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce podczas leczenia.

Miód

Miód bardzo korzystnie działa na naszą skórę, ponieważ jest w stanie przyspieszyć proces gojenia, regenerację tkanek oraz wygładzić skórę, tak aby usunąć blizny. Wystarczy, że przygotujesz mieszankę z 2 łyżek miodu oraz 2 łyżek sody oczyszczonej i nałożyć ją za pomocą nasączonego w gorącej wodzie wacika. W celu usunięcia blizny po trądziku, należy wymieszać 2 łyżki miodu z jedną łyżką sody oczyszczonej i stosować na skórę dotkniętą problemem.

Soda oczyszczona

Soda ma niesamowite właściwości, jeśli chodzi o oczyszczanie i ścieranie naskórka. Dlatego też jest w stanie usunąć martwe komórki skóry poprzez złuszczenie, a oprócz tego działa dezynfekująco. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać odrobinę sody z ciepłą wodą w proporcji 5:1 i mieszać do momentu uzyskania gęstej pasty. Po wymieszaniu stosuje się pastę na blizny i pozostawia do zaschnięcia, a następnie spłukuje się skórę ciepłą wodą. Cały proces można śmiało powtarzać trzy razy w tygodniu.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek ma również wybielające działanie, ponieważ zawiera kompleks nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E i C. Wystarczy, że wmasujesz w bliznę odrobinę oliwy i pozostawisz na 5 minut. Jeśli chcesz, możesz wmasować cienką warstwę i pozostawić na całą noc.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama