Reklama

Jak odpowiednio pielęgnować suchą skórę?

Sucha skóra jest nieprzyjemna w dotyku, swędzi, piecze, pęka... Staramy się dbać o skórę suchą jednak nie przynosi to żadnego efektu po za zmarnowanymi pieniędzmi, które wydajemy na balsamy i musy do ciała. Przesuszona skóra jest narażona na podrażnienia, szczególnie w zimie, kiedy wilgoć powietrza jest duża, temperatura spada poniżej zera stopni, a silny wiatr daje się we znaki. Nie mniej jednak nie oznacza to że w lecie sucha skóra nagle odzyska jędrność i gładkość, w lecie czynniki takie jak słońce czy klimatyzacja przesuszają skórę, a dodatkowo nadmierna ekspozycja na słońce powoduje oparzenia.

Reklama

Co powoduje suchość skóry?

Suchość skóry może być spowodowana przez szereg czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Genetyka odgrywa tu istotną rolę. Gruczoły łojowe, które nie dostarczają odpowiedniej ilości sebum, nie będą w stanie utrzymać skóry w stanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Oczywiście suchość skóry może być spowodowana przez czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, wiatr, mróz, chemia w kosmetykach lub mydło. Przez te wszystkie czynniki gruczoły łojowe nie dostarczają odpowiedniej ilości sebum i skóra staje się przesuszona. Należy także zwrócić uwagę na produkty, które spożywamy. Nieodpowiednia dieta, która jest pozbawiona niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy A i B, może powodować starzenie się skóry.

Choroby skóry takie jak wypryski mogą tylko pogorszyć sprawę i spowodować, że skóra zacznie się łuszczyć. Schorzenia takie jak niedoczynność tarczycy oraz cukrzyca, również mogą powodować nadmierne przesuszenie skóry, ponieważ leki jakie są podawane osobom chorym mają wiele efektów ubocznych, które bezpośrednio odbijają się na naszej skórze. Sucha skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i troski, dlatego też warto zapoznać się z niektórymi sposobami, które śmiało można wykorzystać w pielęgnacji skóry suchej.

Oczyszczenie

Podobnie jak inne rodzaje skóry, sucha skóra potrzebuje regularnego i delikatnego oczyszczania. Jednak trzeba być bardzo ostrożnym w doborze produktów do pielęgnacji, ponieważ łatwo jest uszkodzić naskórek. Najlepiej używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla skóry suchej. Produkt należy delikatnie wmasować i zmyć ciepłą wodą. Preparaty do pielęgnacji najlepiej nakładać rękoma lub za pomocą myjki. Skórę osuszamy za pomocą miękkiego ręcznika.

Nawilżanie

Oczyszczanie skóry pomaga usunąć brud, resztki makijażu i zanieczyszczenia, ale także sebum, które chroni skórę. Nawilżając zwiększamy zawartość wody w zewnętrznych warstwach skóry i pozwalamy zatrzymać odpowiednią wilgotność skóry na dłużej. Do nawilżenia skóry najlepiej jest wybrać balsam przeznaczony do skóry suchej i zastosować go zaraz po zabiegu oczyszczania.  Dla skóry na ciele, balsam organiczny może być stosowany bezpośrednio po kąpieli lub pod prysznicem. Balsam należy delikatnie wmasować, zwracając szczególną uwagę na okolicę szyi i dekoltu oraz twarzy.

Ochrona

Sucha skóra jest bardzo podatna na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Używaj naturalnych produktów w celu ochrony przeciwsłonecznej codziennie z SPF co najmniej 15, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Noś luźne i wygodne ubranie, aby umożliwić skórze oddychanie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień. Kapelusz z szerokim rondem pomaga chronić delikatną skórę twarzy przed promieniami ultrafioletowymi, które płyną na nas ze słońca, nie tylko w upalne letnie dni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama