Reklama

Jak odpowiednio dobrać krem z filtrem do typu skóry?

Wakacje trwają pełną parą. Wielu z nas wyjechało już na wakacje, a wielu ma to w planach. W okresie tych dwóch pięknych miesięcy korzystamy jak najczęściej ze słońca. Uwielbiamy go, jednak nie zawsze jest ono dla nas łaskawe. Może poparzyć naszą skórę i pozostawić na niej nieestetyczne blizny. Dlatego podczas letniego opalania tak ważne jest stosowanie odpowiednich kremów z filtrem. Jak dobrać je odpowiednio do typu skóry? Podpowiadamy.

Dlaczego należy stosować krem z filtrem przed opalaniem?

Słońce, a konkretnie promieniowanie słoneczne, nie ma zbyt dobrego wpływu na naszą skórę. Promieniowanie UV może przyspieszać starzenie się, zmniejszać jędrność i elastyczność skóry, powodować oparzenia na skórze, a następnie nieestetyczne blizny. Takie pozostałości po opalaniu wymagają później wykonania zabiegów w gabinecie kosmetycznym, co wiąże się z niemałymi kosztami. Ponadto, wykazano, że opalanie zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka, czyli nowotworu skóry, powoduje uczulenia i uszkadza wzrok. W lecie korzystajmy ze słońca, ale z umiarem.

Jaki krem dla jakiej skóry?

Oto najczęściej spotykane fototypy oraz filtry, jakie powinniśmy stosować ochronnie na skórę.

Fototyp I

Fototyp I charakteryzuje się zazwyczaj: bladą skórą, blond włosami, a także niebieskimi lub zielonymi oczyma. Typy skóry wchodzące w skład tej grupy praktycznie zawsze ulegają poparzeniom. Jaki filtr będzie zatem potrzebny? Do ciała minimum 30, natomiast do twarzy 50.

Fototyp II

Fototyp II wyróżnia się jasną karnacją, włosami w kolorze ciemnego blondu, niebieskimi lub zielonymi oczami. Skóra łatwo ulega poparzeniom, dosyć trudno się opala. Na co dzień w takim przypadku należy stosować kosmetyki z filtrem 15, a na plaży z dwukrotnie wyższym.

Fototyp III

Fototyp trzeci cechują: lekko śniada karnacja, brązowe oczy i ciemne włosy. Skóra opala się dosyć szybko. Na dzień potrzebuje filtrów o wysokości około 15. Z kolei na ostrym słońcu od 20 do 25 stopni.

Fototyp IV

Fototyp czwarty cechują ciemne włosy, oczy i skóra, która opala się bardzo szybko, raczej bez oparzeń. Wystarczającym zabezpieczeniem będą kremy z filtrem o wysokości 10. Podczas przebywania na pełnym słońcu zaleca się zwiększyć filtr.

Jak jeszcze chronić skórę?

Oprócz preparatów filtrem, które kupimy w drogeriach, warto aplikować na skórę również naturalne preparaty. Świetnie sprawdzą się: olejek marchewkowy (jednocześnie przyspiesza opalanie), oliwa z oliwek, olej z pestek malin, zielona herbata.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama