Reklama

Domowe sposoby na zmęczone i obolałe stopy

Na stopach spoczywa ciężar całego ciała. Zimą dodatkowo obciążamy je grubymi skarpetami i masywnymi butami, z kolei latem narażone są na działanie dokuczliwych upałów. Nie mają lekko! Obolałe i opuchnięte stopy potrafią skutecznie odebrać ochotę na jakiekolwiek działanie. Na szczęście istnieją lepsze sposoby na zmęczenie nóg niż samo wylegiwanie się na kanapie.

Bolące stopy - przyczyna

Różne mogą być powody odczuwania zmęczenia stóp. Jeśli zdarza się to nam często i trudno jest wskazać przyczyny tej sytuacji, warto zrobić badania kontrolne i udać się na wizytę do lekarza. Obrzęk stóp może być oznaką problemów z nerkami.

Znacznie częściej uczucie ciężkości i pieczenie stóp wynikają z trybu życia. Spędzanie wielu godzin w samochodzie, na stojąco lub w ruchu jest bardzo obciążające dla naszych kończyn. Długie siedzenie też może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami, np. skurczami.

Należy również dokładnie przyjrzeć się własnym przyzwyczajeniom. Zmęczone i opuchnięte nogi mogą być wynikiem noszenia niewygodnego i ciasnego obuwia, wykonanego z nieoddychających materiałów.

Domowe sposoby na uczucie ciężkich nóg

Najchętniej udalibyśmy się zapewne na profesjonalny masaż, lecz mało kto może pozwolić sobie na codzienne wizyty u specjalisty. Na szczęście domowych metod na radzenie sobie ze zmęczonymi nogami jest dużo, a ich realizacja nie wymaga ani poświęcania wielu godzin, ani dużych nakładów finansowych.

Zmień pozycję: Nogi w górę!

Ułożenie nóg powyżej linii tułowia jest bardzo korzystne zarówno dla stóp, jak i dla łydek. Dzięki temu przywrócisz nogom właściwe krążenie. Nie musisz opierać ich o ścianę! Wystarczy ułożyć je na miękkiej poduszce i pozostać w tej pozycji przez pół godziny. Ściągnij buty i skarpetki - niech skóra pooddycha.

Chłodna woda na obolałe stopy

Kąpiel stóp nie rozwiąże złożonych problemów zdrowotnych, ale z pewnością przyniesie dużą ulgę. Mocz stopy w chłodnej wodzie z dodatkiem soli jodowanej. Bardzo relaksująco podziała dodanie cytrusowych olejków eterycznych.

Peeling sprawdzonym sposobem na zmęczenie stóp

Masowanie skóry drobinkami peelingu działa doskonale nie tylko na oczyszczenie cery i ujędrnienie ciała. Peeling do stóp przyjemnie odświeży i zmiękczy skórę, eliminując uczucie zmęczenia i martwy naskórek. Pod jego wpływem zmiękną też odciski.

Masaż stóp niejedno ma imię

Bez problemu można wykonać go samodzielnie w domowym zaciszu. Okrężnymi ruchami dłoni wymasuj każdy palec (począwszy od najmniejszego), przejdź do poduszeczek pod śródstopiem, następnie skup się na środkowej i tylnej części stopy.

Przyjemną metodą na poradzenie sobie z bólem stóp jest krótki spacer bosymi stopami po trawie, piasku lub drobnym żwirku.

Kremy z mocznikiem dadzą ulgę obolałym stopom

Dla spotęgowania efektu domowych porad na obolałe stopy, możesz sięgnąć po żele i kremy do stóp. Produkty z mentolem w składzie wzmocnią wrażenie odświeżenia i ulgi po intensywnym dniu na nogach. Kremy do stóp z mocznikiem świetnie nawilżają i zmiękczają skórę, dając uczucie odprężenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama