Reklama

Domowe SOS na poparzenia słoneczne

Słońce, choć go uwielbiamy, może nam nieźle zaszkodzić, a w szczególności naszej skórze. Latem z oparzeniami słonecznymi zmaga się sporo osób. Powody? Zbyt długo przebywamy na słońcu i stosujemy nieodpowiednie filtry. W efekcie skóra jest zaczerwieniona, piecze i często pojawiają się na niej pęcherze. Gdy dolegliwości są bardzo bolesne i wyglądają na poważne, warto udać się do dermatologa. Jeśli sytuacja tego nie wymaga, warto skorzystać z dobrodziejstw natury i zastosować sprawdzone domowe sposoby. Zapewniamy, że przyniosą ulgę.

Reklama

Jogurt naturalny

W jogurcie naturalnym, jak i mleku znajdziemy składniki dobroczynnie wpływające na naszą skórę. Wystarczy nanieść niewielką ilość jogurtu na oparzoną skórę, by w niedługim czasie odczuć ulgę. W podobny sposób zadziałają również kefir oraz mleko.

Żel aloesowy

Ma właściwości łagodzące i antybakteryjne, ale nie tylko. Jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych kosmetyków. Będzie jak znalazł, gdy poparzy nas słońce. Żel aloesowy należy aplikować na skórę kilka razy dziennie.

Zimny kompres

Na skórę poparzoną słońcem warto regularnie przykładać również zimne kompresy. Przyniosą ulgę, zmniejszą zaczerwienie i zahamują rozwój stanu zapalnego.

Miód

Podobnie jak żel aloesowy, działa również miód. Łagodzi oparzenia i zmniejsza stan zapalny. To wszystko dzięki enzymom, które w nim znajdziemy. Wystarczy wklepać go w miejsce oparzenia.

Nagietek

To roślina o wielu leczniczych właściwościach. Swoje zastosowanie znalazła w leczeniu trądziku oraz egzemy. Okazuje się, że nagietek to również roślina, która pomoże złagodzić oparzenia słoneczne. Napar nagietka ukoi poparzoną skórę i zmniejszy stany zapalne. By przygotować leczniczą miksturę, wystarczy zalać wrzątkiem dwie łyżeczki suszonego nagietka.

Okłady z liści zielonej herbaty

Właściwości łagodzące i antybakteryjne wykazują również liście zielonej herbaty. Wystarczy zaparzyć herbatę, a fusy, które z niej pozostaną, położyć na oparzoną skórę.

Owsianka

Bardzo skuteczną metodą łagodzenia oparzeń słonecznych jest również okład z płatków owsianych. Działają one nawilżająco na skórę, koją podrażnienia i przyspieszają regenerację naskórka. Kilka łyżek płatków owsianych możemy rozpuścić w mleku, a powstałą papkę nałożyć na skórę.

Sałata

Mało kto o tym wie, ale również sałata zielona pomoże złagodzić objawy poparzenia słońcem. Jej liście należy gotować przez kilka minut, następnie odcedzić, a powstały wywar odstawić do lodówki do ostudzenia. Wywarem można posmarować całe ciało, a liście położyć na miejsca najbardziej poparzone.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama