Reklama

Co zrobić, żeby twarz się nie świeciła?

Cera pełna blasku to objaw zdrowia i bardzo pożądany efekt, stąd w makijażu stosowane są rozświetlacze, które mają nadać skórze nieco mokry, promienny wygląd. Jednak świetlisty to nie to samo co świecący, a ten drugi efekt zdecydowanie nie należy do najbardziej estetycznych. Z problemem świecącej się skóry, borykają się przede wszystkim osoby z cerą tłustą i mieszaną. Kiedy nawet zastosowanie podkładu czy pudru przynosi efekty jedynie na chwilę, co zrobić, żeby twarz się nie świeciła?

Reklama

Wyrzuć kosmetyki z alkoholem

Pierwszym krokiem do zapobiegania nadmiernemu przetłuszczaniu, a więc także świeceniu się cery jest oczyszczenie jej z sebum. W tym celu należy wybierać specjalne preparaty do cery tłustej. Powinny po nie sięgać także osoby mające cerę mieszaną. Mycie skóry rano i wieczorem odpowiednimi kosmetykami zmniejsza świecenie się twarzy. Warto przy tym pamiętać, że kosmetyki oraz toniki, których używają osoby z cerą tłustą i mieszaną nie powinny zawierać alkoholu. W pierwszym momencie powoduje on wysuszenie skóry, ale już po kilku chwilach organizm zacznie dodatkową produkcję sebum, aby zniwelować suchość powstałą po użyciu kosmetyku. 

Domowa maseczka na świecącą się cerę

Po oczyszczeniu twarzy warto zastosować domową maseczkę na świecącą się twarz. W tym celu obierz i ugotuj jednego ziemniaka. Następnie rozgnieć go, poczekaj, aż nieco wystygnie i dodaj dwie łyżki mleka. Takie ziemniaczane purée nałóż na twarz i odczekaj pół godziny. Domowa maseczka z ziemniaka i mleka pomoże na świecącą się cerę.

Masaż twarzy

Kolejnym sposobem na świecącą się twarz, który można zastosować w domu, jest jej masaż. W tym celu połóż środkowe palce obu rąk na czubku nosa i lekko je dociskając do skóry, okrężnymi ruchami przesuwaj aż na czoło. Masaż wykonuj przez minutę. Następnie połóż palce obu dłoni na środku czoła i takimi samymi ruchami przesuwaj je ku kącikom oczu. Powtarzaj tę czynność przez minutę. Tyle samo powinien zająć masaż wzdłuż kości policzkowych, aż po nozdrza, które warto masować przez kilka sekund. Na koniec połóż kciuki na linii żuchwy a palce wskazujące na policzkach i delikatnie ugniataj skórę przez pięć — dziesięć minut. Masaż powtarzaj codziennie, gdy zauważysz, że Twoja cera przestała nadmiernie błyszczeć, wykonuj go raz — dwa razy w tygodniu. Możesz też wykorzystać dostępne na rynku masażery do twarzy.

Makijaż, który ukryje świecącą się twarz

Na dobrze oczyszczoną i wypielęgnowaną twarz możesz nałożyć makijaż, jednak aby po godzinie cera nie zaczęła się świecić, warto wybrać odpowiednie kosmetyki. Po pierwsze nim zaczniesz nakładać makijaż, wklep lekki krem nawilżający w skórę twarzy i odczekaj kilka minut, aby dobrze się wchłonął. Osoby o przetłuszczającej się cerze często mają problemy z trwałością makijażu, toteż warto zastosować bazę pod podkład. Wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, zwężające pory. Unikaj natomiast baz silikonowych, mogą bowiem potęgować efekt świecenia się. 

Kolejnym krokiem makijażu będzie nałożenie podkładu. W przypadku osób o tłustej i mieszanej cerze dobrze sprawdzają się kosmetyki mineralne w formie pudru — przepuszczają one powietrze i nie tworzą efektu maski, dzięki czemu cera nie przetłuszcza się tak szybko. Jeśli zależy Ci na dobrym kryciu, wybierz podkłady płynne, które matują, ale jednocześnie nawilżają cerę. 

Ostatnim etapem jest nałożenie pudru. Może to być kosmetyk transparenty lub koloryzujący  — ważne by był lekki. Dobrze, jeśli puder będzie miał właściwości matujące.

Makijaż dla cery tłustej

Bibułka matująca

Bibułka matująca to doskonały sposób na szybkie pozbycie się nadmiaru łoju i błyszczenia skóry w ciągu dnia. Wystarczy przyłożyć bibułkę do skóry, a wchłonie ona sebum. Na koniec warto przypudrować twarz kosmetykiem w kamieniu. 

Zarówno bibułki, jak i makijaż mogą na dłużej zapobiec nadmiernemu błyszczeniu się twarzy, jednak trzeba pamiętać, że najważniejszym sposobem na świecącą się twarz jest odpowiednie oczyszczenie cery i jej pielęgnacja.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama