Reklama

Co warto wiedzieć o uczuleniach na kosmetyki?

Różnego rodzaju uczulenia i alergie skórne bez wątpienia należą do najczęstszych przypadłości naszych czasów. Coraz częściej nasze organizmy nie tolerują niektórych pokarmów oraz substancji. Oprócz alergii pokarmowej często zmagamy się również z uczuleniem na kosmetyki, którego objawy potrafią być bardzo dokuczliwe. Co warto wiedzieć o alergii na kosmetyki i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Reklama

Dlaczego nasza skóra reaguje uczuleniem na konkretne kosmetyki?

Czym tak naprawdę jest uczulenie na kosmetyki? Niczym innym, jak reakcją obronną skóry, która stara się chronić przed składnikiem, z którym właśnie ma styczność. Należy podkreślić, że bardzo często jest to wyłącznie alergia na jeden ze składników. Nasza skóra postrzega taką substancję jako antygen, czyli ciało obce, które należy zwyczajnie zwalczyć. To właśnie jego eliminacja objawia się w postaci zmian skórnych, które pojawiają się w miejscu zastosowania kosmetyku.

Kto jest najbardziej narażony na alergię skórną?

W związku z tym, że żyjemy w czasach, w których jest coraz więcej uczuleń, warto wiedzieć, na jakie składniki możemy być uczuleni, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Warto również dokładnie czytać skład kosmetyków, ponieważ możemy znaleźć w nim niepożądane substancje, które mogą powodować między innymi świąd i podrażnienie skóry.

Warto wiedzieć, że alergia na kosmetyki zazwyczaj pojawia się na skórze wrażliwej. Osoby cierpiące na AZS (atopowe zapalenie skóry) czy łuszczycę są bardziej narażone na wystąpienie uczulenia związanego ze stosowaniem konkretnego kosmetyku. Warto wiedzieć, które kosmetyki zawierają niepożądane składniki i unikać ich jak ognia.

Najczęstsze objawy alergii na kosmetyki

A jak objawia się alergia na kosmetyki? Zazwyczaj przybiera postać kontaktowego zapalenia skóry. W miejscu użycia kosmetyku pojawiają się świąd, zaczerwienienie oraz suchość. Znacznie rzadziej na skórze powstają pęcherze oraz zgrubienia. Takie objawy dotyczą znacznie poważniejszych przypadków. Wtedy należy bezwzględnie skontaktować się z dermatologiem.

Jak radzić sobie z uczuleniem na kosmetyki?

Jeśli nasza skóra często reaguje alergią na kosmetyki, zadbajmy o to, by wybierać te najbardziej bezpieczne. Natomiast, gdy sięgamy po nowy produkt, przeanalizujmy jego skład i przetestujmy na małym kawałku skóry. Jeśli pojawią się na nim niepokojące objawy, to znak, że nie powinniśmy go stosować. Ponadto, zalecamy stosować kosmetyki przeznaczone dla alergików, na przykład kosmetyki do makijażu, żel do kąpieli, itd. Sposób pielęgnacji alergicznej skóry warto skonsultować z dermatologiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama