Reklama

Co warto wiedzieć o perfumach?

Perfumy. Aromatycznie pachną, dodają nam pewności siebie i sprawiają, że czujemy się wyjątkowo. Wiele osób ich używa, a jeszcze więcej powtarza na ich temat utarte mity. Czy faktycznie dzielimy zapachy na męskie i damskie, jak powinniśmy dobierać perfumy, a także jak zapach, którego używamy, wpływa na nasze samopoczucie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, przedstawiając najważniejsze fakty na temat perfum, o których wielu z nas nie ma pojęcia.

Reklama

Popularne zapachy we flakonikach to nie perfumy

Zapachy, które spotykamy w popularnych drogeriach i sklepach kosmetycznych, mają mało wspólnego z prawdziwymi perfumami, choć właśnie tak są nazywane. Czym są więc te produkty? To po prostu wody perfumowane. W ich skład wchodzą zazwyczaj olejki zapachowe (zawartość nie przekracza nigdy 20 procent) oraz woda. Trudno zatem nazywać takie kosmetyki perfumami. Produkt, który rzeczywiście zasługuje na to miano, praktycznie z w pełni składa się z zapachowych olejków eterycznych, a jego cena jest zazwyczaj kilka razy wyższa.

Nie ma podziału na zapachy damskie i męskie

Powszechnie przyjęło się rozdzielać zapachy męskie i damskie. Męskie to oczywiście te mocniejsze, ostrzejsze i bardziej wyraziste. Natomiast damskie te łagodniejsze, kwiatowe i lekko słodkie. Błędny jest zatem taki podział, gdyż nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych. Osobne zapachy dla kobiet i mężczyzn to wytwór społeczny. Tak naprawdę perfumy damskie mogą odpowiadać wymaganiom mężczyzny i odwrotnie.

Zapach perfum bardzo trudno rozpoznać

To kolejny ważny fakt na temat perfum. Każdy zapach składa się z kilku nut zapachowych, które uwalniają się kolejno wraz z upływem czasu. Jaki z tego wniosek? Trudno poznać prawdziwy zapach perfum, gdy powąchamy go przez chwilę w sklepie czy na ciele. Jak zatem wybrać perfumy? Najlepiej wypróbować je na ciele w drogerii, a po czterech godzinach dokładnie powąchać pachnące miejsce na ciele – to ten zapach będzie właściwy.

Perfumy nie pachną tak samo na każdej skórze

Warto wiedzieć również, że perfumy nie pachną tak samo na każdej skórze. Zapach, który wyczuliśmy u znajomej, niekoniecznie zaprezentuje się tak samo na naszej skórze. Lepiej zatem uważać z pochopnym kupowaniem perfum.

Perfumy można aplikować na odzież

Jeden z popularnych mitów na temat perfum głosi, że nie można aplikować ich na ubranie, ponieważ mogą je uszkodzić i zmieniają wówczas zapach. Obydwie informacje są nieprawdziwe, chociaż zdarza się, że perfumy lubią zostawić ślad na delikatnych materiałach. Najlepiej nanieść je na ulubiony szal, wtedy dłużej pozostaną z nami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama