Reklama

Chaber bławatek i jego kosmetyczne zastosowanie

Choć chaber bławatek uznawany jest w Polsce za chwast, warto wiedzieć, że to roślina o wielu cennych właściwościach. Szczególnie doceniła je branża kosmetyczna. Chaber bławatek jest składnikiem niejednego kosmetyku z górnej półki! Ta niepozorna roślina to bogate źródło dobroczynnych składników, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Przyjrzyjmy się bliżej jej zaskakującym właściwościom kosmetycznym.

Reklama

Kilka słów o chabrze bławatku

Chaber bławatek jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych. Występuje głównie w Europie i w Azji. W Polsce znany jest również pod nazwami: bławat, modrak lub chaber zbożowy. Cechują go: mocno niebieski kolor i meszek na łodygach. W kwiatach chabru znajdziemy sporo witamin, soli mineralnych, ale przede wszystkim cenne antyoksydanty i flawonoidy, które hamują procesy starzenia się skóry. Stąd tak dobroczynny wpływ bławatka na naszą skórę.

Jak chaber bławatek wpływa na skórę?

* rozjaśnia przebarwienia i wspomaga gojenie się ran;

* zapobiega odwodnieniom skóry;

* nawilża, zmiękcza i wygładza naskórek;

* chroni skórę przed grzybicą i łupieżem;

* działa przeciwzapalne i antybakteryjnie;

* wspomaga leczenie stanów zapalnych;

* zmniejsza opuchliznę;

* wzmacnia naczynia krwionośne;

* ujędrnia skórę i hamuje procesy starzenia się.

W jakiej postaci stosować bławatek na skórę?

By zobaczyć i odczuć pozytywne działanie bławatka na naszą skórę, najlepiej stosować naturalne kosmetyki, które zawierają go w składzie. Warto również przemywać skórę naparem z suszonego chabru bławatka. Susz kupimy w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich.

Napar z chabru oczyści organizm

Pozytywne efekty dla naszej skóry przyniesie również regularne picie naparu z bławatka. To dlatego, że roślina ta działa również oczyszczająco na organizm usprawniając jednocześnie jego pracę. W efekcie nasza skóra wolniej się starzeje i wygląda znacznie atrakcyjniej. Wystarczy pić codziennie jedną filiżankę naparu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama