Reklama

8 niesamowitych olejków eterycznych, które po prostu musisz mieć

Olejki eteryczne wykonane są z różnych ziół lub owoców. Ich składniki stanowią znakomite źródło korzystnych dla zdrowia witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i innych substancji leczniczych. Olejki eteryczne są również powszechnie stosowane w kuchni - częściej nawet niż przyprawy, które posiadają bardzo silny smak. Wyprodukowanie olejków eterycznych domowymi sposobami nie jest łatwe. Zadanie to wymaga dużych ilości surowego produktu, który następnie musi być wyodrębniony i rozcieńczony, zanim będziemy mogli z niego skorzystać. Olejki eteryczne mogą być używane przy masażach, jako składnik leczniczych okładów lub do aromaterapii. Posiadają one wyjątkowo bogatą historię - wykorzystywane były do celów leczniczych (i nie tylko) przez ludzi na całym świecie od tysięcy lat. Postanowiliśmy przedstawić wam listę kilku najlepszych i najbardziej popularnych olejków eterycznych. Być może znajdziecie coś dla siebie.

Olejek z kadzidła

(znany również jako olejek olibanowy) to specjalny rodzaj olejku, często wykorzystywany w aromaterapii. Posiada on wiele wspaniałych właściwości prozdrowotnych. Pomaga m.in. w walce z niektórymi odmianami raka.

Podczas badań przeprowadzanych na Uniwersytecie w Leicester, naukowcy odkryli, że kadzidło jest rośliną, która skutecznie radzi sobie z nowotworami. Zawiera ona specjalny związek kwas acetylo-11-keto-beta-bosweliowy (AKBA). Badanie przeprowadzono na kilku pacjentkach, które cierpiały na raka jajnika. Szybko okazało się, że kadzidło jest niezwykle skutecznie w zwalczaniu komórek rakowych. Roślina ta pomaga nie tylko w przypadku raka jajników, lecz również w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów mózgu, piersi lub żołądka.

Kadzidło powszechnie stosowane jest w mydłach do kąpieli i różnych produktach czyszczących. Wykonany z niego olejek może spełniać również rolę dezodorantu. Jest on niezwykle skuteczny w oczyszczaniu naszej skóry - poprawia jej odcień i sprawia, że wygląda ona młodziej. Olejek z kadzidła cieszy się sporą popularnością, ponieważ nie posiada żadnych szkodliwych efektów ubocznych (oczywiście, gdy stosowany jest w odpowiednich ilościach).

Cytrynowy olejek eteryczny

Cytryna to powszechnie znany owoc, głównie ze względu na jego liczne i różnorodne zastosowania w praktycznie całym domu. Specjalistyczne badania wykazały, że wdychanie wykonanego z niej olejku wspomaga utratę masy ciała (kolejna zaleta tego niezwykłego owocu).

Cytrynowy olejek eteryczny po prostu musi znaleźć się w twojej łazience - przydaje się do wybielania zębów, usuwania tłuszczu z rąk, odświeżania prania. Można wykorzystać go nawet (z bardzo dobrym skutkiem) do mycia twarzy!

Olejek z trawy cytrynowej

Olejek ten powszechnie stosowany jest w Azji. Trawa cytrynowa to specyficzna roślina, która może osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów. W Indiach wykorzystywana jest głównie do celów leczniczych, natomiast w innych częściach Azji ludzie używają ją również do parzenia herbaty.

Olejek z trawy cytrynowej jest znakomitym źródłem wielu witamin - w tym witaminy A, B1, B2 oraz witaminy C. Posiada również przyzwoite ilości magnezu, potasu, wapnia i cynku. Olejek ten jest skuteczny w łagodzeniu bólów głowy i żołądka. Dzięki miłemu zapachowi zyskał reputację skutecznego i bezpiecznego odświeżacza powietrza.

Olejek z trawy cytrynowej jest również idealnym wyborem dla ludzi, którzy cierpią na nadmierną utratę włosów lub podrażnienia skóry głowy. Wystarczy dokładnie wmasować w nią kilka kropelek tego olejku i spłukać po kilku minutach.

Olejek z mięty pieprzowej

Zapewnia on naszemu ciału kojące uczucie chłodu po masażu, łagodzi bóle mięśni po treningu, odświeża oddech, łagodzi bóle głowy - to tylko niektóre z właściwości tej niesamowitej substancji.

Prozdrowotne korzyści płynące z mięty pieprzowej znane były ludziom od bardzo dawna. Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu tej rośliny pochodzą z czasów starożytnego Egiptu!

Olejek z mięty pieprzowej może wywołać jednak pewne uboczne skutki - głównie zgagę i owrzodzenie jamy ustnej. Mogą one wystąpić, gdy spożywamy go w zbyt dużych ilościach. Na wszelki wypadek warto stosować ten produkt z umiarem.

Olejek lawendowy

Jest on zdecydowanie jednym z najczęściej używanych i najbardziej rozpowszechnionych olejków na całym świecie. Starożytni Egipcjanie i Rzymianie wykorzystywali go obficie w celach leczniczych i religijnych.

W współczesnych czasach ludzie wykorzystują olejek lawendowy do gojenia ran, poprawy snu i redukcji stresu. Jest on również pomocny w leczeniu cukrzycy oraz chroni nasz organizm przed zaburzeniami metabolicznymi, nadmiernym przyrostem masy ciała i zaburzeniami czynności wątroby.

Przyjemny zapach lawendy sprawia, że wykonany z niej olejek jest niesamowitym odświeżaczem powietrza - zarówno w domu, jak i samochodzie!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama